Партията “Справедлива Русия” ще издигне кандидатурата на настоящия руски президент Владимир Путин за пети мандат. Това ще стане на конгреса на формацията на 23 декември, обяви председателят ѝ Сергей Миронов пред журналисти.
"Решението ни беше взето още на 20 май и на 23 декември ние задължително ще го потвърдим", заяви Миронов.
По-рано днес Съветът на федерацията насрочи президентските избори в странта за 17 март, а председателят на Централната избирателна комисия Елла Памфилова обясни, че гласуването ще е в рамките на три дни.
По закон президентските избори в Русия се провеждат във втората неделя на месеца, в който се гласувало на предишните такива избори.
Интересен детайл е обаче, че така те е трябвало да бъдат на 10 март, но тъй като в същата седмица има неработен празничен ден - 8 март - също по закон, те се изместват със седмица напред.
Председателят на на горната камара на руския парламент Валентина Матвиенко обърна внимание, че за първи път в президентски избори в Русия ще имат право да гласуват жителите на окупираните от руската армия Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна. Москва ги обяви незаконно за анексирани миналата година.
Само преди няколко седмици Путин подписа указа за измененията в закона за президентските избори в Русия, според които процедурата за провеждане на избори в териториите, намиращи се във военно положение, ЦИК трябва да съгласува с Министерството на отбраната и ФСБ.
С поправките се ограничава и отразяването на вота, тъй като в тях е записано,че:
- представители на медиите, които нямат официален трудов договор с редакцията, няма да бъдат допускани до избирателните секции;
- фотографирането и видеозаснемането в избирателните секции може да се извършва само от лица, упълномощени по закон (напр. наблюдатели и журналисти). В същото време лицето, което снима, е длъжно да пази в тайна личните данни в избирателните списъци и други документи;
- само акредитирани журналисти могат да снимат процеса на гласуване във военните части и само със съгласието на командира на частта;
Ако се кандидатира на изборите през март и ги спечели, 71-годишният Путин ще се осигури оставането във властта поне до 2030 г. По конституция след това, той има право на още един шестгодишен мандат - до 2036 г.
На практика Владимир Путин държи властта в Русия от последния ден на 1999 г. насам, когато сменя, първо като временен президент. Борис Елцин на поста.
На 7 май 2000 г. е избран официално, а през 2004 г. е преизбран за втори мандат. Тъй като по тогавашната руска конституция няма право на следващ, през 2008 г. е сменен от Дмитрий Медведев на президентския пост, а той назначава Путин за министър-председател на Русия. След това конституцията е променена.
През 2012 г. Путин отново печели президентските избори, а през 2018 започва четвъртия си мандат.
В свой доклад отпреди само няколко дни Кралският институт за международни отношения "Чатъм хаус" в Лондoн припомня, че сигурността, с която Путин се очаква да бъде преизбран, поставя под въпрос употребата на понятия като “избори”, “кандидатиране” и “победа” в Русия.
И че самият говорител на Кремъл - Дмитрий Песков, признава пред “Ню Йорк Таймс”, че “президентските избори не са истинска демокрация, а скъпоструваща бюрокрация”.
Малко след като стана известна датата на изборите най-известният критик на Кремъл Алексей Навални призова от затвора да се гласува за когото и да, стига това да не е Путин. Неговият екип е създал и собствен сайт "Русия без Путин", която започва кампания с основна цел: "всеки активен гражданин" да убеди 10 души да гласуват срещу руския президент.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: