Банките в България са напълно готови и се надяват България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 година, което ще доведе до:
- по-висока икономическа стабилност;
- по-лесен достъп до финансиране;
- повече инвестиции;
- повишаване на кредитния рейтинг на страната, което е важно за имиджа на държавата
Банките припомнят, че парите в лева по сметките на физическите и юридическите лица ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро непосредствено след въвеждането му като официална валута в България. Банките обаче призовават хората, които държат парите си в брой, да не чакат последния момент, за да ги превалутират, а да използват шестте месеца между евентуален положителен доклад и фактическото въвеждане на еврото.
България е във валутен борд и курсът лев/ евро е фиксиран - 1.95583. Това е и курсът, по който държавата ще въведе единната валута.
Веднага след като бъде публикувана оценката за готовността на страната да въведе еврото и ако докладът е положителен, банките ще започнат и масова информационна кампания на достъпен език, за да са подготвени потребителите и да бъдат разсеяни притесненията, ако има такива. Очаква се т.нар. конвергентен доклад да бъде публикуван на 4 юни.
Банките вече са инвестирали около 400 млн. лева в техническата подготовка на системите им за преминаване към единната валута и са напълно готови за това, като финансовите институции вече прилагат двойно обозначаване на цените.
Националните организации от банковия, застрахователния, пенсионния, инвестиционния и предприемаческия сектор излязоха с обща декларация в подкрепа на присъединяването на България към Еврозоната от 1 януари 2026 г.
Документът е изпратен до ръководителите на Европейската комисия, Европейската централна банка, Европейския парламент, както и до българските държавни институции.
Асоциациите подчертават, че въвеждането на еврото е стратегическа стъпка към повишена икономическа стабилност, достъп до по-евтино финансиране, засилване на инвестиционната активност и по-висок кредитен рейтинг за страната.
Финансовият сектор заявява готовност да подпомогне активно плавния преход към еврото – чрез защита на потребителите, спазване на добри пазарни практики, контрол върху ценовото поведение и провеждане на информационни кампании.
Според тях отлагането на този процес би означавало пропуснати ползи и несигурност.
„Еврото не е просто валута – то е ангажимент към стабилност, предвидимост и икономическо развитие“, се казва в позицията.
Организациите изтъкват още, че присъединяването към еврозоната ще доведе до отпадане на валутния риск, по-ниски транзакционни разходи и по-прогнозируема среда за бизнеса и гражданите.
Те припомнят положителния пример на държави с подобен икономически профил като Хърватия, Словакия и Литва, при които членството в еврозоната е довело до ускорен икономически растеж и повишаване на доходите.
Асоциацията на банките: Всяко забавяне на членството в еврозоната ще струва пари
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: