Израел обяви убийството на шефа на сигурността на Иран Лариджани. В профила му се появи ръкописна бележка

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Израелската армия е убила секретаря на Висшия съвет за национална сигурност на Иран Али Лариджани при въздушна атака. Това съобщават AP и Reuters, позовавайки се на четирима израелски официални представители.

Няколко израелски медии съобщават още, че сред мишените на ударите е бил и Голамреза Солеймани – ръководител на паравоенната доброволческа организация „Басидж“, както и други нейни висши представители. Резултатите от атаките все още се изясняват, като смъртта на Лариджани не е потвърдена от иранска страна.

Междувременно в профила на Лариджани в социалните медии се появи ръкописна бележка с неговия почерк, в която той отдава почит на иранските войници.

Публикацията се появи малко след като израелското Министерство на отбраната обяви убийството му.

Това, което със сигурност се знае, е че той е бил сред целите на ударите, извършени от израелските сили през изминалата нощ на територията на Иран, предава Reuters.

Ако смъртта на Лариджани бъде потвърдена, това ще бъде покушение срещу втория най-високопоставен ирански представител след убийството на върховния лидер аятолах Али Хаменей.

Лариджани е участник в преговорите по ядрената програма на Иран и близък съюзник на Хаменей. Той е бил видян в Техеран в петък. Там е участвал в демонстрации по случай Международния ден на Ал-Кудс. Това е ежегодно събитие в подкрепа на палестинския народ и срещу контрола на Израел над Йерусалим, което се отбелязва в последния петък от свещения месец Рамазан.

По-късно същия ден САЩ обявиха награда до 10 милиона долара за информация за високопоставени представители на иранските военни и разузнавателни служби, включително Лариджани. Той е сред десетте фигури, за които се иска подобна информация и които са свързани с Корпуса на гвардейците на ислямската революция.

Посолството на САЩ в Ирак е ударено от дрон, европейските лидери призовават за деескалация на напрежението в Ливан

След смъртта на Хаменей Техеран заплаши да „прободе“ Америка в сърцето

Важно днес

Борисов обяви, че Цветан Цветанов липсва на ГЕРБ и поиска кметовете на Бургас и Стара Загора да поемат функциите му

Борисов привика Димитър Николов и Живко Тодоров в централата на партията в София

11:50 - 17.03.2026
Здраве

Микропластмаса е открита и в яйчниците - какво показват новите изследвания

Откритието поставя въпроси за влиянието върху здравето и фертилността

11:00 - 17.03.2026
Важно днес

10 души са задържани при акция срещу купуването на гласове в Бургас

Открити са списъци с имена, адреси и конкретни суми срещу тях

10:39 - 17.03.2026
Технологии

Xiaomi 17 Ultra е смартфон, който се справя с най-трудното изпитание - нощната фотография

Как Leica променя камерата на Xiaomi 17 Ultra

10:07 - 17.03.2026
Кино и сериали

Подаръци за 346 000 долара – какво има в „утешителния“ пакет за номинираните за Оскар

Луксозният пакет включва пътувания, процедури и продукти на стойност над 346 000 долара

09:05 - 17.03.2026
Важно днес

Защо поставянето на хиалурон в областта на гърдите крие рискове

Количества над 100 мл. повишават драматично риска от сепсис, обясни д-р Емил Бърдаров

08:55 - 17.03.2026
Важно днес

Временният бюджет влиза на второ четене в ресорната комисия в НС

Временният бюджет трябва да бъде приет преди началото на предизборната кампания

08:44 - 17.03.2026
Важно днес

Кораб на Frontex потъна край Гърция

На борда е бил и посланикът на Естония в страната

08:15 - 17.03.2026
Важно днес

Посолството на САЩ в Ирак е ударено от дрон, европейските лидери призовават за деескалация на напрежението в Ливан

Израел предупреди жителите на село в Ливан да се евакуират

07:32 - 17.03.2026