Правителството отчете по-малък от планирания бюджетен дефицит в края на изминалата година.
На първото заседание за 2024 г. премиерът Николай Денков представи данните на Министерството на финансите, според които дефицитът за 2023 г. е 2,2% от брутния вътрешен продукт (БВП).
"Това е почти един процент от заложения в бюджета и три пъти под апокалиптичните 6-7%, с които обществото беше плашено месеци наред. Поздравления на министъра на финансите и неговия екип," обяви Денков в началото на заседанието.
Служебното правителство на Гълъб Донев планираше да внесе бюджет за 2023 г. със заложен прогнозен дефицит от 6%, а тогавашният служебен министър на финансите Росица Велкова обяви, че за да се избегне фалит на държавата и да се намали дефицита от 11 млрд.лв. до около 5 млрд. лв. трябва да се въведат еднократни данъци върху печалбите на частните дружества.
Тези предложения обаче не бяха приети и в бюджета за 2023 г. беше записано, че дефицитът може да е 3%.
"Постигнатият по-добър дефицит ни даде възможност да отделим 1,2 млрд. лв. допълнително, спрямо предвидените в бюджета тази година, за проекти в общините. Това са средства, които всеки един ще може да усети според това как ще бъдат използвани в съответната община," обясни Денков и допълни, че правителството ще продължи да работи за повишаване на доходите и привличане на инвестиции в страната.
Бюджетът за тази година също предвижда дефицит в размер на 3% от БВП или 6,2 млрд.лв., което е в рамките на Маастрихтските критерии, от които зависи присъединяването към еврозоната.
Финансовият министър вече обяви, че България ще може да покрие и останалите критерии за приемане на еврото до средата на годината.
България очаква да покрие всички критерии за еврозоната до средата на 2024 година
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: