Пен Шуай е едно от най-дискутираните имена в спорта през последната седмица, но изобщо не по добър повод.
35-годишната китайска тенисистка обвини бившия вицепремиер на страната Жан Гаоли в сексуален тормоз на 2 ноември. Само за няколко минути публикацията ѝ в социалната мрежа Weibo беше изтрита, а оттогава насам Шуай е в неизвестност.
Сега китайската правителствена телевизия CGTN публикува имейл, за който твърди, че е написан от самата Пен. Той е насочен към президента на Женската тенис асоциация (WTA) Стив Саймън и в него „тя“ отрича собствените си твърдения и казва, че е в безопасност. Написаното обаче буди сериозни съмнения, че не бившата №1 на двойки е реалният автор, а Комунистическата партия.
Новината за изчезването на двукратната шампионка в Големия шлем при тандемите излезе отвъд границите на спорта и се превърна в световно събитие. Редица активисти и известни личности призоваха за разследване и се обявиха против репресивните методи на комунистическия режим в Китай.
Всичко започна на 2 ноември, когато една от най-големите звезди на китайския тенис обвини 40 г. по-възрастния Жан Гаоли, че я е принудил да влезе в интимни отношения с него през 2018 г. Тя разкри, че в продължение на десетилетие са се срещали периодично. Запознали се през 2011 г. и спали веднъж заедно, а след като Гаоли излязъл от политиката 7 години по-късно, поканил Шуай на вечеря заедно със съпругата му и по-късно я принудил да правят секс.
Бившата №14 на сингъл заяви, че отказала и се разплакала, но след това била принудена да се примири. Това поставило началото на „тригодишна неприятна афера“, по време на която Гаоли искал да пазят връзката им в тайна. Китайката призна, че няма как да докаже думите си, но не може повече да крие истината.
„Не мога да опиша колко бях отвратена и колко много пъти се питах дали все още съм човешко същество. Чувствам се като ходещ труп“, написа Пен в Weibo.
Жан Гаоли е един от най-влиятелните политици в Китай от 2012 до 2017, по време на първия мандат на президента Си Дзинпин. Тогава е част от 7-членния състав на Постоянния комитет на Политбюро – върховното ръководно тяло в страната – и заема позицията на вицепремиер.
Броени минути след изявлението на Шуай публикацията ѝ беше изтрита, а името ѝ изчезна от интернет пространството, контролирано от Комунистическата партия. Китайските власти не са излезли с позиция, а никой няма връзка с Пен, освен ако броим съмнителното ѝ писмо.
В сряда имейлът беше разпространен от CGTN заради нарастващото медийно внимание по казуса в целия свят.
„Не съм изчезнала и съм в безопасност“, пише в него. „Просто си почивам вкъщи, всичко е наред. Благодаря, че се грижите за мен“.
В писмото от името на Шуай към Стив Саймън пише, че ако WTA иска да съобщава новини за тенисистката, трябва да го съгласува с нея. Тя дори обвинява Женската тенис асоциация за публикуваната новина за изчезването ѝ без нейното одобрение. Именно тези думи карат Саймън да вярва, че авторът не е бившата №1 на двойки.
„Изявлението, публикувано от китайската правителствена медия във връзка с Пен Шуай, увеличава моите притеснения за безопасността и координатите ѝ“, каза президентът на WTA. „Трудно ми е да повярвам, че Пен Шуай е написала имейла, а може и да е била принудена да го направи. Трябва да ѝ бъде позволено да говори свободно, без никакви принуди и заплахи. Показанията ѝ за сексуално насилие трябва да бъдат уважени и разследвани при пълна прозрачност, без цензура“.
Писмото фигурира само на английски език, а китайските медии не съобщават за съдържанието му, което повдига още повече съмнения.
Японската суперзвезда Наоми Осака е в „шок“ от случващото се. „Цензура не трябва да има, на каквато и да е цена. Надявам се, че Пен Шуай и семейството ѝ са в безопасност, изпращам им любовта си“, написа тя в Twitter, добавяйки хаштаг #WhereIsPengShuai (Къде е Пен Шуай?).
Часове по-късно и профилът на Осака в Weibo стана обект на цензура. Той все още е активен, но коментарите под публикациите ѝ са блокирани - дори тези, в които не се споменава името на Шуай.
Тенис легендата Били Джийн Кинг, която е сред основателите на WTA, призова за разследване. Новак Джокович заяви, че е шокиран, а бившата №1 Крис Евърт каза, че обвиненията на Пен Шуай в сексуално посегателство са „много притеснителни“. „Къде е тя? В безопасност ли е? Това е много сериозен случай и всяка информация ще ни бъде полезна“, добави американката.
Връзката на китайските власти с WTA е от много важно значение за Комунистическата партия, защото финалите при жените ще се провеждат отново в Шънджън от 2022 до 2030 г.
„Публичните обвинения срещу бившия вицепремиер може да дадат свобода на още жени, които да заговорят за сексуално посегателство от страна на членове на комунистическия режим. А партията ще иска да предотврати това“, смята Дженифър Хсу от Института по дипломация Lowy Institute. „Изчезването на Пен Шуай вероятно е стратегия, използвана за предотвратяване на други такива случаи в бъдеще“.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: