Руските медии вече говорят за провал в Украйна. Случайност? Не, тактика. Снимка: © Getty Images

Руските държавни медии са започнали да признават част от военните неуспехи в Украйна - няколко седмици след като Владимир Путин е провел закрита среща с репортерите, отразяващи войната.

Това съобщава Bloomberg, като посочва, че официално никой не е съобщавал за срещата на журналистите с Путин.

Такива разговори обаче са провеждани най-малко два пъти от началото на лятото.

Последното "сверяване на часовниците" на кореспондентите с Путин е станало малко преди обявяването на частичната мобилизация в Русия.

По време на тази среща журналистите, недоволни от военното командване, са описали пред Владимир Путин потресаваща картина за случващото се на фронта.

"След края на разговора някои от журналистите си задаваха въпроса дали Путин изобщо получава пълна представа за реалната ситуация в Украйна от официалните сводки", твърдят източници на Bloomberg.

Смяната на тона обаче прави впечатление на всички. Водещата на "60 минути" Олга Скабеева признава в ефир, че Русия е изпуснала контрола върху десетки окупирани селища в Херсонската област и критикува окупационен командир в пряк ефир "Какво още ще изгубим днес?".

Същата журналистка призовава за използване на ядрено оръжие срещу западните държави и съжаляваше, че Путин не е обстрелвал Лондон по време на погребението на кралица Елизабет II.

Сега тя пита: "Защо ние напредваме метър по метър, а те (украинците) напредват селище по селище".

Владимир Соловьов също недоволства, че Русия няма с какво да се похвали на бойното поле.

"Трябва да спрем да лъжем, нашият народ не е глупав", казва бившият генерал Андрей Картаполов, който в момента е ръководител на Комисията по отбрана в Думата.

"Трудността на ситуацията беше предсказуема. все още се учим. Знам колко тежко е да се чуе това 8 месеца след началото на операцията", коментира друг военен репортер в "Россия 1".

Дори Маргарита Симонян, която е сред най-безпардонните пропагандисти на Кремъл, си позволява да задава риторично въпроса дали Владимир Путин е информиран за случващото се на фронта.

Досега няма сигнали, че президентството ще разреши по-голяма свобода на стриктно контролираните руски медии - никога не се разрешава и директна критика срещу решението на Владимир Путин да нападне Украйна през февруари.

Москва обаче вижда, че има нужда да "изпусне пара", докато украинската контраофанзива продължава да напредва.

Опасенията на руското ръководство са, че прекалено оптимистичната картина по телевизионните канали ще започне да подхранва още повече съмненията в адекватността ѝ, които вече се появяват у зрителите.

Публичната критика срещу военното командване може да се използва и като оправдание за безразборни атаки срещу украинските градове и инфраструктура, предупреждава Татяна Становая, създател на изследователската група "R.Politik".

"Има огромен дебат в управляващата класа как да се спечели тази война, след като армията показа, че не е способна да го направи. Има търсене на виновници и опити Путин да бъде накаран да търси различни решения", казва още тя.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024
Живот

БНБ пуска нова монета, посветена на българската гайда

Монетата ще се продава на цена от 156 лв.

12:48 - 22.11.2024
Живот

Стани част от бегачите в отбора на ASICS FrontRunner България. Кандидатстването вече е отворено

Търсят се хора с разнообразни истории, нива на опит и страст към движението

12:30 - 22.11.2024