На 28 април 2025 г. внезапно и без предупреждение голяма част от Испания и Португалия потъна в тъмнина. Милиони хора останаха без достъп до електричество, интернет, транспорт, болнични услуги и комуникации. Това бе едно от най-големите електроенергийни прекъсвания в съвременната европейска история.
Въпреки че захранването бе почти напълно възстановено на следващия ден, въпросът "Защо и как се е случило?" остава без категоричен отговор.
По официална информация от испанското правителство, в 12:33 ч. местно време в понеделник настъпва внезапна загуба на 15 гигавата електрическа мощност, около 60% от моментното национално потребление (потреблението на цялата България в пикови моменти е 6-7 гигавата). Това води до автоматично изключване на испанската електрическа система от континенталната европейска мрежа и последвал срив в Испания и Португалия.
„Това никога не се е случвало досега“, заяви испанският премиерът Педро Санчес. „Какво го е причинило – експертите все още не знаят, но ще открият.“
Още в първите часове след срива започнаха да се разпространяват различни хипотези. Португалският електропреносен оператор REN обяви, че става дума за „рядко атмосферно явление“ – индуцирана вибрация, причинена от екстремни температурни колебания в Испания, които довели до „аномални осцилации“ във високоволтовите линии.
Но Испанската метеорологична служба Aemet категорично отхвърли тази хипотеза и заяви, че на 28 април не са регистрирани никакви аномалии в атмосферните условия, нито резки температурни скокове.
Така основната версия остава технически срив, възникнал в рамките на европейската мрежа.
По данни на испанския електропреносен оператор Red Eléctrica, „силна електрическа осцилация“ е довела до автоматичното изключване на Испания от континенталната система, което в 12:38 ч. е предизвикало пълен колапс на иберийската електрическа мрежа. Разпадането на връзката с Франция през Пиренеите е отключило верижен ефект, довел до прекъсвания в Португалия и кратки сривове в части от Южна Франция..
Испанските власти отказаха да се ангажират с конкретна причина. „Нито една хипотеза не е отхвърлена, всички възможни причини се разследват“, подчерта премиерът Санчес. В процеса участват и Националният криптологичен център, и Военното командване по киберсигурност.
Макар да няма доказателства за кибератака, спекулациите не закъсняха – особено на фона на засилените киберзаплахи срещу Испания заради официалната ѝ подкрепа за Украйна и острите ѝ критики към действията на Израел в конфликта в Газа.
Енергийните оператори в Испания и Португалия трябваше да рестартират мрежите поетапно като използват специални генератори като хидроелектрически помпи и резервни мощности. Това е изключително сложен процес, при който всяка нова зона се захранва постепенно, така че производството да бъде в баланс с потреблението.
Франция е доставила 700 мегавата електроенергия на Испания в първите часове след аварията. В стабилизирането на мрежата в южната част на Иберийския полуостров се е включило и Мароко.
Колко свързани са Испания и Европа?
Иберийският полуостров традиционно функционира като енергиен остров в рамките на ЕС. Връзките с Франция са ограничени, а според експерти това лимитира възможността за реакция при големи смущения.
От години Европейската комисия настоява за изграждане на повече интерконектори. В момента се работи по нова връзка през Баската автономна област. Някои анализатори смятат, че по-добрата свързаност би помогнала да се компенсира дефицитът в реално време. Други обаче предупреждават, че повече връзки означават и по-голям риск от домино ефект при мащабни сривове.
Испания и Португалия са сред лидерите в ЕС по дял на възобновяема енергия – над 80% от електропроизводството им идва от слънце, вятър и вода. Това ги прави водещи примери за зеления преход в Европа, но същевременно породи въпроси за устойчивостта на техните мрежи при висока зависимост от променливи източници.
Незабавно след срива се появиха съмнения, че именно нестабилният характер на възобновяемата енергия е направил системата по-уязвима. Макар причините да не са окончателно установени, енергийният анализатор и специалист по публични политики Джон Кемп коментира пред Reuters, че прекъсването може да се превърне в казус за това как възобновяемите генератори влияят върху надеждността и възстановяването на мрежата след масов срив. По думите му, изясняването на точната последователност от грешки и технически откази може да отнеме месеци.
Френският министър на индустрията Марк Ферачи заяви пред радио RTL, че Франция е по-добре подготвена да предотвратява подобни прекъсвания, а ефектът върху френската мрежа е бил „минимален“.
Сривът доведе до парализа на обществения транспорт, а стотици хора прекараха нощта на централната гара Аточа в Мадрид – най-голямата железопътна гара в града и една от най-важните в Испания.
Бизнесът също понесе сериозни загуби - Асоциацията на самонаетите работници в Испания изчислява, че икономическите щети от прекъсването може да надхвърлят 1,3 милиарда евро, като най-тежко засегнати са били секторите на хотелиерството и търговията.
https://boulevardbulgaria.bg/articles/masovo-prekasvane-na-toka-paralizira-ispaniya-i-portugaliya
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: