Какво е звуково оръдие и колко опасно може да бъде? Снимка: © Звуково оръдие. Getty Images
  • Остра болка в ушите
  • Дезориентация
  • Паника
  • Дори разкъсване на тъпанчето или трайно увреждане на слуха

Това са възможните непосредствени ефекти върху човешкото тяло, ако попадне в близкия обсег на залп от т.нар. звуково оръдие - или LRAD (Long Range Acoustic Device).

Това е предимно военна техника. Обикновено се използва за комуникация на големи разстояния.

Точно такава обаче може би са използвали сръбските власти в събота, когато стотици хиляди хора излязоха на най-масовата демонстрация срещу управлението на страната от десетилетия.

Полицията в Белград не отрича, че разполага с този вид оръдие, но твърди, че не го е употребила срещу гражданите. Стигна даже до заплахи със съд за онези, които "разпространяват невярната информация". Опозиционни сили и правозащитни организации поискаха международно разследване.

Кадрите от историческата събота в Белград, публикувани в социалните мрежи, ясно показват как хиляди граждани, които в този момент почитат паметта на 15-те жертви на трагедията в Нови Сад с по минута мълчание за всяка, изведнъж се разбягват.

Присъствали съобщават за необясним, много силен звук, наподобяващ взрив.

Някои казват, че са усетили силен порив като от вятър, хора са пандали на земята. Истинско чудо е, че не се стига до масова блъсканица по време на разпръскването на протестиращите от звука.

Въпреки че произходът му остава неясен, независимото новинарско издание N1 цитира военния анализатор Александър Радич, според когото звукът е бил причинен именно от акустично оръжие.

Радич го описва като „звуково оръдие“, което е част от арсенала, с който разполагат сръбските служби за сигурност.

Изданието Balkan Insight съобщи, че студенти от Медицинския факултет в Белград протестират пред спешното отделение на Клиничния център на Сърбия, настоявайки за точна информация за пациентите, приети със симптоми след митинга в събота. Те също предполагат, че хората може да са станали жертва на „звуков взрив“.

Какво е LRAD?

Т.нар. звукови оръдия наподобяват голям високоговорител, който обаче може да произведе прецизно насочен звук с мощност над 160 децибела.

За сравнение нормалният разговор е около 50 децибела, реактивният двигател на много близко разстояние произвежда звук със сила 150. В зависимост от прага на болка на различните хора, над 120 децибела причиняват силно болезнено усещане в ушите.

Обхватът на подобни акустични устройства достига 3500 - 5500 метра - тоест това е разстоянието, на което звуковата вълна "удря".

Наблизо - например 20 метра, ако човек попадне в обсега на залпа, това може да причини болка и дезориентация, но и сериозни увреждания, включително трайна загуба на слуха.

Първите LRAD са изобретени като американско военно комуникационно устройство.

Най-често този тип оръдия се използват от Военноморските сили.

Устройствата обикновено имат визьор и кръстосани мерници, което помага за насочване на звука в даден периметър.

LRAD имат микрофон за говор, входове за възпроизвеждане на записи и вграден „възпиращ тон“, базиран на честоти, които са особено болезнени за човешкото ухо.

Подобни високоговорители службите за сигурност и безопасност използват и за разпространяване на съобщения - например при опасност от бедствие или за други предупреждения към населението. В различни страни устройствата са използани за предупреждения към гражданите по време на панделията от коронавирус. Летището в Сингапур е оборудвано с LRAD, за да се предотврати приближаването на диви животни до пистите - от съображения за сигурност.

Устройствата обаче могат да се използват и за разпръскване на тълпа - тоест като оръжие срещу хора. В САЩ звуково оръдие се появява за първи път в полицейската дейност през 2004 г. По-късно полицията ги използва по време на протестите от вълната „Black Lives Matter“ във Фъргюсън и Ню Йорк, избухнали след убийството на Джорд Флойд от бял полицай по време на арест.

И други полицейски служби но света и в Европа да оборудвани със звукови оръдия. Потвърдено е използването им за разпръскване на тълпа в Барселона, Испания. Това винаги се смята за крайна мярка.

В повечето държави употребата на LRAD е силно органичена по закон заради уврежданията, до които може да доведе.

Краткотрайното излагане на силен шум, какъвто е възпиращият тон на LRAD, може да предизвика заглъхване или шум в ушите, което може да спре минути след излагането или да продължи дни. Други симптоми на звуково увреждане включват главоболие, гадене, изпотяване, световъртеж и загуба на равновесие.

През 2022 г. Министерството на вътрешните работи в Сърбия се опитва да легализира акустичните устройства като инструменти за контрол на тълпата, но след обществен натиск проектът е оттеглен.

Въпреки това се смята, че в момента се разработва нов проектозакон в тази посока, който обаче не е публичен.

В Сърбия от месеци текат протести срещу президента Александър Вучич, който управлява от години, и правителството му. Повод да се отприщи напрежението даде трагичният инцидент от есента, когато навес на току-що ремонтирана гара в Нови сад се срути и уби 15 души. Протестите не спират оттогава, а Вучич обвинява "външни сили" за напрежението в страната. Демонстрациите са под надслов "Корупцията убива".

Властта в Сърбия може би е използвала звуково оръжие срещу протестиращите

Димки и хаос в парламента на Сърбия, депутатка получи инсулт


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Софийската адвокатска колегия разкритикува начина, по който се води делото срещу кмета на Варна

САК изпраща и свои наблюдатели на делото по жалбата на Коцев срещу 72-чаовоото задържане

11:49 - 17.07.2025
Технологии

Седмицата на „Джурасик“ започва с филми на половин цена във видеотеката на А1 ТВ

Шест филма от „Джурасик“ с 50% отстъпка от 17 до 21 юли в А1 ТВ

11:43 - 17.07.2025
Важно днес

Германия отхвърля бюджетния план на фон дер Лайен за 1,8 трилиона евро

Берлин определя предложението на Европейската комисия като „недопустимо“

11:15 - 17.07.2025
Текстове от партньори

Digital Scouts се завръща в изцяло нов формат и с онлайн игри за децата, посветени на безопасния интернет

Образователната инициатива на Yettel ще зарадва подрастващите с нови звездни посланици и атрактивни награди

10:32 - 17.07.2025
Важно днес

Археолози разкриват нов пласт от историята на Перперикон – каменни сечива на 7000 години

Новият археологически сезон започна на 9 юли и вече дава резултати

10:18 - 17.07.2025
Живот

Робо-играчки днес, космически мисии утре

Мисията с перспектива на SAP Labs България и Фондация „Работилница за граждански инициативи“

09:25 - 17.07.2025
Важно днес

Адвокат за ареста на Коцев: Не е черна пантера и прокурорски син от Перник, за да се укрие

Спецсъд и прокуратура възкръсват като "феникс от пепелта", смята Емануил Йорданов

08:17 - 17.07.2025
Важно днес

Предупреждение за интензивни валежи е в сила за по-голямата част от страната

 Значителни валежи с гръмотевични бури и градушки се очакват през нощта срещу петък

08:13 - 17.07.2025