Кандидатът за президент на САЩ от Демократическата партия Камала Харис не желае да се среща с руския държавен глава Владимир Путин без представители на Киев в случай на изборна победа. Това стана ясно от нейно интервю за популярното предаване на CBS „60 минути“.
Запитана дали би се срещнала с Путин, за да преговарят за мирно решение на войната в Украйна, тя отговори отрицателно.
"Не и двустранно. Украйна трябва да има думата за бъдещето на Украйна“, каза тя.
Настоящият американски вицепрезидент обаче отговори уклончиво на въпроса за евентуалното присъединяване на украинската страна в НАТО.
„Това са все въпроси, с които ще се занимаваме, ако и когато дойде моментът. В момента подкрепяме способността на Украйна да се защитава срещу непровокираната агресия на Русия“, каза 59-годишната Харис.
Под ръководството на президента Джо Байдън САЩ са най-важният поддръжник на Киев в отбранителната борба срещу агресивната война на Русия, която започна през февруари 2022 г.
Бившият американски президент и настоящ кандидат за втори мандат начело на Белия дом Доналд Тръмп вече съобщи, че ако бъде преизбран, ще намали драстично подкрепата за Украйна или ще я спре напълно.
Републиканецът многократно е и повтарял, че ще прекрати войната в рамките на 24 часа, без да конкретизира как точно ще се случи това.
Няколко седмици преди президентските избори в САЩ CBS редовно интервюира кандидат-президентите и след това излъчва разговорите един след друг.
Тази година обаче Тръмп не се е съгласил.
Освен за членството на Украйна в НАТО, в интервюто за "60 минути" Харис беше изправена и пред факта, че е променила позицията си по много вътрешнополитически въпроси - включително и настоящото си застъпване за по-строги подходи към миграционната политика.
Демократичният кандидат за президент оправдава тези разлики с думите, че "политическото ръководство е важно да може да намира компромиси".
„Това не е нещо лошо, стига да не се отказваш от ценностите си“, каза тя, но избегна въпросите дали нейният отговор спрямо нелегалната имиграция е трябвало да бъде по-твърд в началото на мандата ѝ.
Харис не даде ясен отговор и относно мнението ѝ за надеждността на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.
„Мисля, с цялото ми уважение, че по-добрият въпрос е: Има ли важен съюз между американския народ и израелците? И отговорът на този въпрос е „да“, каза Харис.
На въпрос на интервюиращия Бил Уитакър дали САЩ имат "наистина близък съюзник в лицето на премиера Нетаняху?“, Харис заяви, че работата на американското правителство с израелското ръководство на дипломатическо ниво е „постоянно усилие за изясняване на нашите принципи“.
По думите ѝ страната има право да се защитава, но това зависи от "начина, по който Израел го прави".
„Няма да спрем да правим необходимото, за да могат Съединените щати да кажат ясно къде стоят, че тази война трябва да бъде прекратена", гласеше отговорът ѝ на въпроса дали САЩ имат влияние върху Нетаняху.
Изстреляни ракети срещу Израел в годишнината на 7 октомври и още развития в Близкия изток
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: