Кан забранява протестите по време на филмовия фестивал заради напрежението около пенсионните реформи Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Френският град Кан забранява провеждането на протести по бул. "Кроазет" и околностите му, докато се провежда филмовия фестивал в Кан, съобщава изданието "Variety".

В миналото кино събитието е било повод за публични протести и очакванията са, че 76-ото издание няма да направи изключение на фона на засиленото напрежение около спорните пенсионни реформи във Франция. В петък местните власти обявиха наредбата, с която се налага забраната за публични демонстрации от 16 до 27 май. Те посочват, че действията са необходими, за да се "гарантира общественият ред по време на едно изключително голямо и международно събитие".

В момента френските профсъюзи провеждат 100-дневна кампания под надслов "100 дни гняв! 100 дни за победа", в която протестират срещу реформата на правителството на президента Еманюел Макрон, с която пенсионната възраст в страната се увеличава до 64 г.

Миналия месец профсъюзът, представляващ елетротехниците, заплаши, че ще остави фестивалът в Кан на тъмно и ще спре поддържката на електрозахранването по време на големите културни събития в града.

Вече повече от четири месеца във Франция се провеждат общонационални демонстрации и стачки в знак на протест срещу непопулярната реформа.

Очаква се протестиращи да проведат митинг на 19 май пред хотел Carlton, където по повод фестивала ще отседнат редица звезди, сред които Мартин Скорсезе. Митингът е организиран от работещите в сферата на хотелиерството и ресторантьорството. На практика демонстрацията им ще бъде законна, тъй като районът около хотела се счита за частна зона, а наредбата на властите касае само обществените места.

Важно днес

bTV не видя нищо нередно в забраната на събеседници, но осъди теча на информация от нюзрума

Асен Иванов потвърждава, че е забранил участието на Мартин Атанасов

21:35 - 09.07.2026
Важно днес

Демерджиев заминава за САЩ по покана на Марко Рубио, ще говори с OFAC за "Магнитски"

Вътрешният министър има уговорени срещи, свързани със санкциите по “Магнитски”

19:49 - 09.07.2026
Важно днес

НЗОК се срещна Мартин Атанасов и му даде съвети за “по-коректно” тълкуване на данните

И здравното министерство извика младежа заради данните в "Диагноза България"

18:35 - 09.07.2026
Спорт

Синът на легендата Лейтън Хюит победи Димитър Кисимов на Уимбълдън

Българският тенисист отпадна в турнира за юноши

18:12 - 09.07.2026
Важно днес

Димитър Стоянов: България няма да наложи вето на новите санкции срещу Русия

Но все така има "резерви" и иска да спаси патриарх Кирил и Вагит Аликперов от ограничения

18:08 - 09.07.2026
Важно днес

ГЕРБ иска забрана на социалните мрежи за деца, за да бъде "държавата щит"

Всички родители ще влизат в държавно приложение, което ще удостоверява възрастта

17:08 - 09.07.2026
Важно днес

Стоян Мавродиев се връща в България - Сърбия разреши екстрадиция

Бившият банкер е обявен за издирване от 2024 г.

16:10 - 09.07.2026
Кино и сериали

AI анимация претендира да разказва историята на Васил Левски "по нов начин"

Двама рапъри стоят зад продукцията, чийто трейлър вече предизвика остри реакции

16:00 - 09.07.2026
Важно днес

Федерален съд разпореди на Тръмп да плати $5 млн. за сексуално посегателство

Парите са за писателката Е. Джийн Каръл по случай от 90-те години

14:49 - 09.07.2026