Филмовият фестивал в Кан е застрашен от провал заради намеренията на работниците в сферата на електроснабдяването във Франция да стачкуват, съобщава в. "Гардиън".
Членовете на Националната федерация на мините и енергетиката обявиха 100-дневни протестни действия, които се очаква да засегнат редица спортни и културни събитие, сред които и ежегодният фестивал в Кан.
Работниците ще стачкуват заради пенсионната реформа, която правителството на президента Еманюел Макрон прокара преди месец. Тя продължава да е причина за недоволство, гняв и протести в цялата страна. Преди седмица държавният глава обяви 100-дневен план за действие за подобряване на ежедневието на сънародниците му на фона на тримесечните демонстрации срещу новия му закон.
"Макрон обеща 100 дни за успокояване, ние му обещаваме 100 дни на действие и гняв! Сега не е време за смирение", пише в изявлението на профсъюза.
"През май правете каквото искате! Филмовият фестивал в Кан, Голямата награда на Монако, Откритото първенство на Франция, фестивалът в Авиньон може да се окажат на тъмно. Ние няма да се откажем!", допълват членовете.
Генералният секретар на синдиката CGT Energy Фабрис Кадур, каза, че заплахата за прекъсване на електрозахранването на редица културни събития не цели да "предотврати провеждането на събитията", а да се създаде платформа за протести.
"Искаме да покажем, че не обръщаме нова страница, а гневът все още е налице и искаме да го изразим навсякъде, където можем. Искаме да бъдем чути, в медиите и на местно ниво... дори на филмовия фестивал в Кан. Има известни личности, които споделят нашата гледна точка", заяви Кудур пред телевизия BFM.
Новото законодателство повишава пенсионна възраст от 62 на 64 години и изисква увеличаване на вноските за получаване на пълна пенсия.
След три месеца на протести и съпротива, включващи железопътни стачки, блокади на рафинерии за горива и граждански безредици, правителството на Макрон прокара закона през парламента, но без да гласува в Националното събрание.
След като най-висшата съдебна инстанция на Франция, Конституционният съвет, одобри противоречивия законопроект, президентът пренебрегна призивите да отложи въвеждането му и подписа закона само часове по-късно.
Преди седмица Макрон се опита да успокои гражданите, като им обеща конкретни мерки за подобряване на здравеопазването, образованието, заетостта и покупателната способност на френските домакинства до 14 юли. Той прекара последните си дни в различни обиколки из Франция, където беше посрещнат с освирквания.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: