Карл Нехамер получи нов мандат за управление на Австрия и игнорира крайната десница Снимка: © Getty Images

Президентът на Австрия Александър Ван дер Белен връчи мандат за съставяне на правителство на досегашния канцлер Карл Нехамер от консервативната Австрийска народна партия.

Държавният глава заяви, че Нехамер "трябва незабавно да започне коалиционни преговори със Социалдемократическата партия".

Това на практика означава, че крайнодясната "Партия на свободата" (FPÖ) засега остава извън бъдещото правителство, въпреки историческата си победа на парламентарните избори през септември.

Ван дер Белен заяви, че в проучвателните разговори, проведени през последните няколко дни, никой от останалите политически формации не е изразил желание да формира коалиция с FPÖ под ръководството на лидера на партията Херберт Кикл.

Херберт Кикл не може да намери коалиционен партньор, който да го направи канцлер“, каза австрийският президент.

Лидерите на втората и третата политически сили са обяснили на държавния глава, че не желаят да управляват с крайната десница от "съображения за загриженост за демокрацията и върховенството на закона".

Като причини те са изтъкнали и приятелското отношение на Кикл към Москва, липсата на разграничение от десните екстремисти и опасенията на чуждите разузнавателни служби, добави Ван дер Белен.

Австрия се нуждае от правителство, което е способно да действа, от стабилно и почтено правителство“, каза президентът. Той не изключи възможността либералната партия „Неос“ или „Зелените“ също да станат част от следващото правителство, за да си осигурят по-широко мнозинство в парламента.

FPÖ спечели първото място на изборите в края на септември с 29%. Народната партия на Карл Нехамер, която управлява и в момента, беше изтласкана на второ място с 26%.

Социалдемократите се смъкнаха до исторически най-ниското ниво от 21%, следвана от Неос (9%) и Зелените, които преди това управляваха с Народната партия (8%).

Ван дер Белен по-рано намекна, че може да направи опит да попречи на Кикл - по думите му Конституцията не го задължава да поиска от партията, заела първо място, да състави правителство. Това обаче е дългогодишна традиция, отбелязват австрийските медии.

FPO, която иска да спре предоставянето на убежище и да изгради „крепост Австрия“, която да не позволява на мигрантите да влизат в страната, първоначално е ръководена от бивш нацистки депутат през 50-те години на миналия век.

Крайната десница е първа на парламентарните избори в Австрия (Обновена)


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Великобритания и Франция ще представят план за прекратяване на бойните действия в Украйна (Обновена)

Зеленски получи топло посрещане във Великобритания след скандала в Белия дом

17:32 - 02.03.2025
Важно днес

“Левски” съсипа червения празник с гол в последната секунда във Вечното дерби

До 90 мин. ЦСКА водеше с 2:0, но не успя да победи

15:55 - 02.03.2025
Еврото - въпроси и отговори

Какво ще стане със заплатите, ако се приеме еврото?

15:32 - 02.03.2025
Важно днес

Нелепо паркирана полицейска кола блокира трамваи в центъра на София

По случая е започнала проверка в МВР

13:55 - 02.03.2025
Важно днес

Хиляди блокираха Ниш за 18 часа в един от най-масовите протести в Сърбия

Протестите в Сърбия не стихват четвърти месец

11:29 - 02.03.2025
Важно днес

Израел прекъсна доставките на хуманитарната помощ за Газа

Първата фаза на примирието изтече в събота, а "Хамас" отказва удължаването ѝ

10:12 - 02.03.2025
Важно днес

Ограничения в движението заради мача "Левски-ЦСКА" в София

Организацията на трафика ще става по преценка на полицията

09:47 - 02.03.2025
Спорт

Най-чаканият мач на стадион “Диего Марадона” завърши без победител

Троен възел на върха в Италия

21:20 - 01.03.2025
Бизнес

Турска компания купува ключово златно находище в България

Turker Mining ще придобие 100% от собствеността на проекта "Розино"

20:39 - 01.03.2025