Катар ще изнася 17% по-малко LNG в следващите пет години с след ударите на Иран Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Капацитетът за износ на втечнен природен газ (LNG) на Катар ще намалее със 17% през следващите пет години. Това съобщава министърът на енергетиката в страната след оценка на щетите от ракетния удар по най-голямото газохранилище в страната.

Втечненият природен газ (LNG) се произвежда чрез охлаждане на природния газ до много ниска температура, като за целта се използва голяма индустриална преработвателна инсталация. Катарското министерство на енергетиката съобщава, че иранските атаки са повредили две от общо 14 подобни преработвателни съоръжения.

От Техеран посочиха, че действията им са в отговор на израелска атака срещу газовото находище „Южен Парс“, което осигурява по-голямата част от потреблението на газ в страната. По-късно израелският премиер Бенямин Нетаняху увери, че армията на Израел няма да атакува повече газовата инфраструктура, след призив на Доналд Тръмп. Самият Тръмп твърди, че САЩ не са били информирани за първата атака.

Катар е най-големият износител на природен газ в света, след санкциите срещу Русия. Най-зависими от катарския втечнен природен газ са азиатските държави, включително Япония, Южна Корея, Индия и Китай.

Намаляването на доставките на природен газ за пореден път повишиха цената на световните пазари, включително в Европа.

Сред големите потребители са Италия и Белгия, но континентът като цяло става все по-зависим от газ от Близкия изток, както и от САЩ след като се отказа от руския внос след войната в Украйна.

Опасенията са, че при недостиг на доставки за азиатския пазар, ще започне "наддаване" за втечнен газ от САЩ, което допълнително ще повиши цените и за европейския пазар.

Към момента България обезпечава 40% от потреблението си с доставки на природен газ по тръбен път от Азербайджан. Неговата цена се определя по формула, която е базирана на цената на петрола, а не на борсовата цена на природния газ. Останалите количества се осигуряват през Гърция чрез втечнен природен газ.

Суровината е ключова за промишленото производство на хранителни продукти, но в Европа и за производство на електроенергия. При покачване на борсовата цена на природния газ, се повишава и цената на тока.

Иран удари най-голямото газово хранилище в Катар

Войната в Иран вдигна драстично цената на газа. Какво означава това за България?

Живот

Как да оползотворим външните пространства и да сме готови за топлите дни

Външните пространства често остават на втори план, а не трябва

08:48 - 20.03.2026
Важно днес

Астрономическата пролет идва с превалявания от дъжд

Условията в ски курортите са подходящи

08:15 - 20.03.2026
Спорт

Александър Везенков мина границата от 3500 точки в Евролигата

Още един успех за "Олимпиакос"

21:35 - 19.03.2026
Спорт

Григор Димитров игра по-добре, пропусна мачбол и отпадна в Маями

Болезнена загуба за първата ни ракета

21:33 - 19.03.2026
Важно днес

Почина легендарният синоптик Минчо Празников

Той ни напусна на 88 години

19:25 - 19.03.2026
Важно днес

Парламентът прие по-тежки наказания за сексуални престъпления срещу деца

Сексуалните контакти с лица под 16 години вече се считат за престъпление

18:01 - 19.03.2026
Политика

Радев се закани на олигархията, без да я назове, и за съдебна реформа - ако "математиката" излезе

"Прогресивна България" представи икономическа платформа в тъмна зала без място за въпроси

17:27 - 19.03.2026
Важно днес

Европейските авиокомпании предупреждават за поскъпване на билетите заради войната в Близкия изток

Превозвачите ще прехвърлят по-високите разходи за гориво върху пътниците

17:26 - 19.03.2026
Важно днес

Европейската прокуратура арестува 11 българи и украинци в нелегална фабрика за цигари в Италия

Иззети са 25 тона цигари и нарязан тютюн при акция край Верона

16:35 - 19.03.2026