Съветникът на Володимир Зеленски Михайло Подоляк разкритикува Нобеловия комитет, след като той присъди наградата за мир на беларуския активист Алес Бяляцки и две правозащитни организации от Украйна и Русия.
Подоляк се учуди от "странното разбиране за думата "мир", след като "премията се получава от представители на две държави, които нападнаха третата".
"Нито руските, нито беларуските организации не успяха да окажат съпротива на тази война. Нобеловата награда тази година е просто "страхотна", пише той в Twitter.
Nobel Committee has an interesting understanding of word "peace" if representatives of two countries that attacked a third one receive @NobelPrize together. Neither Russian nor Belarusian organizations were able to organize resistance to the war. This year's Nobel is "awesome".
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) October 7, 2022
В Русия наградата е дадена на "Мемориал" - най-старата правозащитна организация в страната, основана от Андрей Сахаров, която беше забранена през декември 2021 г. от руския съд. Самият Сахаров е носител на Нобелова награда за мир от 1975 г.
От Украйна "Нобел" ще получи Центърът за граждански свободи.
Призът се присъжда на защитниците на гражданските права в трите държави, които са пряко засегнати от военната инвазия на Владимир Путин в Украйна и десетилетното смазване на опозиционните гласове в Русия и Беларус.
"Носителите на наградата за мир представляват гражданското общество в своите държави. Дълги години те се застъпваха за правото да се критикува властта и защитаваха фундаменталните права на гражданите", се казва в позицията на Нобеловия комитет.
"Те положиха забележителни усилия за документирането на военните престъпления, нарушенията на човешките права и злоупотребата с власт. В същото време те демонстрираха и значимостта на гражданското общество за мира и демокрацията", пише още в обявлението на наградата за мир.
Русия забрани най-старата си правозащитна организация "Мемориал", основана от Андрей Сахаров
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: