Русия забрани най-старата си правозащитна организация "Мемориал", основана от Андрей Сахаров Снимка: © Getty Images

Върховният съд на Русия постанови ликвидирането на неправителствената организация "Международен мемориал" - правозащитно сдружение, основано още в края на 80-те години преди разпадането на Съветския съюз, чийто първи председател е бил акад. Андрей Сахаров.

Организацията се занимава с изследване на политическите репресии в СССР и възстановяване на паметта за жертвите на терора.

Закриването на "Мемориал" става по искане на главната прокуратура на Русия, която твърди, че активистите са направили формално нарушение на законодателството за т.нар. чуждестранни агенти.

Според прокурора Алексей Жафяров, организацията нанася обществена вреда, като "спекулира с темата за политическите репресии, изкривява историческата памет, включително за Великата отечествена война и създава лъжлив образ за Съветския съюз като за терористична държава". Обвинението твърди още, че усилията на "Мемориал" водели до реабилитация на "нацистките престъпници и предателите на родината".

Директорът на "Мемориал" Елена Жекова отхвърля всички обвинения, като посочва, че дори правителствени експертни комисии са използвали опита на техните сътрудници и са подкрепяли работата им.

В Русия има и държавна концепция за увековечаването на паметта на жертвите от политически репресии, в която формално се казва, че тя не може да стане "пълноценна правова държава и да заеме водеща роля в международната общност, без да защити паметта на милионите свои граждани, станали жертва на репресиите".

През октомври 2021 г. московският офис на "Мемориал" е нападнат от група неизвестни мъже, които прекъсват прожекцията на филма от Агнешка Холанд "Mr. Jones". В него е разказана историята на британски журналист, който решава да посети Съветския съюз през 30-те години, за да направи интервю с Йосиф Сталин. Поставят му условие да не напуска Москва, но той решава да замине в Украйна, където става свидетел на гладомора - масовия глад на населението в страната по време на ранните години на колективизацията.

Нападателите в офиса на "Мемориал" правят опит да спрат излъчването на филма и крещят "Няма да забравим, няма да простим". Напускат сградата, преди полицията да пристигне на място - за сметка на това работещите в организацията са принудени да дават обяснения до късно през нощта.

Законовото нарушение, заради което съдът решава да санкционира "Мемориал", е свързано с това, че организацията не е маркирала някои от своите материали като "НПО - чуждестранен агент". Този статут й е присъден през 2014 г. заради това, че получава дарения не само от Русия, но и от чужбина.

Адвокатите на "Мемориал" настояват, че дори да са допуснати подобни нарушения, това не е основание за прекратяване на дейността на сдружението и всички негови регионални подразделения в страната.

"Мемориал" започва съществуването си като неформална обществена група, в която влизат множество интелектуалци и дисиденти. През 1989 г. член на сдружението става и бъдещият първи президент на Русия Борис Елцин.

В момента организацията е обединение между различни правозащитни и научни общности не само в Русия, но и в Германия, Италия, Чехия, Белгия, Франция, Украйна. В подкрепа на "Мемориал" бяха организирани няколко подписки от културни дейци и учени от Русия и цял свят. Срещу намерението за ликвидиране на сдружението се обяви и последният ръководител на СССР Михаил Горбачов, както и Нобеловият лауреат за мир от 2021 г. Дмитрий Муратов, главен редактор на "Новая газета", които публикуваха съвместна декларация преди месец.

"Закриването на "Мемориал" e по-лошо и от престъпление. Това е ужасна грешка, която ще се върне на властите", казва пред The Moscow Times Вячеслав Игрунов - дисидент от съветско време и съосновател на организацията.


Навални vs. Абрамович: Защо държава от НАТО даде паспорт на олигарха на Путин?

Световната икономика в една карта: САЩ, Китай и всички останали


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Прокуратурата е прекратила основното дело по казуса „Осемте джуджета“

Не са открити доказателства за престъпления като подкупи и незаконни записи, пише "Лекс"

11:12 - 04.04.2025
Политика

Санкциониран от САЩ човек на Путин преговаря във Вашингтон за Украйна

Тръмп засега спазва дистанция, Кирил Дмитриев разговаря със Стив Уиткоф

11:10 - 04.04.2025
Важно днес

"Демократична България" иска цялата информация чадъра в МВР за контрабанда

Преди дни "Боец" публикува информация за опит да се осуети операция в Пловдив

09:51 - 04.04.2025
Важно днес

Управляващите в Сърбия ще предложат нов премиер, за да избегнат предсрочни избори

Междувременно антиправителствените протести и блокади в цялата страна продължаватт

09:18 - 04.04.2025
Важно днес

Тръмп "обезглави" ключова разузнавателна агенция на САЩ

Уволнени са директорът на Агенцията за национална сигурност и неговият заместник

08:34 - 04.04.2025
Бизнес

Пазарите преживяха най-лошия си ден от 5 години насам, докато сривът продължава

Анализатори предупреждават, че митата на Тръмп застрашават глобалните вериги за доставки

08:04 - 04.04.2025
Политика

Макрон предлага замразяване на инвестиции в САЩ, докато европейските лидери осъждат митата на Тръмп

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи тарифите като „сериозен удар за световната икономика“

07:30 - 04.04.2025
Важно днес

Богдана Панайотова е спечелила конкурса за главен архитект на София

В продължение на 6 месеца тя заемаше временно поста на гл. архитект на София

22:46 - 03.04.2025
Спорт

“Левски” си припомни вкуса на победата след четири поредни равенства

Футболистите на Хулио Веласкес надиграха с 2:0 ЦСКА 1948

22:10 - 03.04.2025