Владимир Левчев, Георги Мишев, Георги Господинов. Връчиха наградите "Перото" за литература през 2025-а Снимка: © Facebook / НДК

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Сценаристът и белетрист Георги Мишев, писателят Георги Господинов, поетът Владимир Левчев - те са сред лауреатите на единадесетите награди "Перото" на Националният дворец на културата, които отличават най-доброто от съвременната българска литература. Церемонията се състоя в едноименния литературен клуб на НДК и събра автори, издатели и преводачи.

„От 2015 г. досега „Перото“ се утвърди като една от най-важните национални литературни награди“, посочи директорът на Националния център за книгата Светлозар Желев. „Това е празник за качеството на литературата в България – за авторите, илюстраторите, преводачите и издателите, които я създават“, допълни той пред БТА.

Журито тази година включваше Йорданка Белева, Мария Калинова, Емануил А. Видински, Тодора Радева и Цанко Лалев, които оцениха над 180 книги в категориите „Проза“, „Поезия“, „Детска литература“ и „Дебют“, както и 23 превода от български на чужди езици.

В категория „Детска литература“ наградата получи Слави Стоев за „Тихата гора“ (изд. „Точица“) с илюстрации на Ина Христова. „Тази книга имаше труден път, но хубавите неща си струват“, каза авторът на сцената.

При дебютите отличието беше присъдено на Виолета Радкова за „И леглото ни е зеленина“ (изд. „Жанет 45“). „Благодаря на самата книга, която не се отказа от мен, макар аз сто пъти да се отказвах от нея“, каза тя при получаването на отличието.

В категория „Поезия“ победител е Никола Петров с „Ето го разкаяния победител“ (изд. „ДА“). „Най-важното за авторите е да бъдат четени“, каза поетът на сцената.

Наградата в категория „Проза“ отиде при Георги Господинов за „Градинарят и смъртта“ (изд. „Жанет 45“). Отличието прие съпругата му Биляна Курташева.

В публикация във Facebook писателят отбеляза, че не е очаквал романът да бъде отличен, и благодари на журито „за осмеляването“. Той написа още, че живеем „в среда, която все по-лесно може да бъде разкъсана – сред посочване на врагове, вече не само литературни, а и политически“, и завърши с посланието:„Да градим общности, които са по-силни от разделенията.“

Наградата за превод от български на чужд език получи Андреас Третнер за немското издание на „Синьото момче“ от Александър Вутимски. От негово име отличието прие Яна Генова от Къщата за литература и превод, която отбеляза, че поезия в превод се издава рядко – още по-рядко, когато авторът не е сред живите. „Така че това издание е истинско постижение“, каза тя, цитирана от БТА.

Носителят на наградата за цялостен принос към българската литература стана поетът Владимир Левчев. „Мога да кажа, че литературата е смисълът на живота ми, на съзнателния ми живот“, каза той при получаването на отличието от зам.-министъра на културата Георги Султанов.

Специалното отличие тази година отиде при белетриста и сценарист Георги Мишев, който навърши 90 години.

Наградата прие синът му Михаил Вешим с послание от баща си към младите писатели:„Да пишат литература, а не постове във Фейсбук, защото оттам с един пост може да паднеш от възвишението.“

Важно днес

Временен срив в мобилното банкиране на ДСК остави потребителите без достъп

Техническият проблем продължи няколко часа

14:22 - 24.12.2025
Важно днес

Катастрофа затрудни движението по АМ "Тракия" край отбивката за АМ "Марица"

Инцидентът е станал в платното в посока Бургас

12:10 - 24.12.2025
Важно днес

Двама полицаи загинаха при взрив в Москва, на метри от експлозията, убила генерал

Бомбата е взривена на пресечка на улицата, на която избухна колата на ген. Фанил Сарваров

09:19 - 24.12.2025
Важно днес

Марко Рубио забрани на бивш еврокомисар да влиза в Америка

Тиери Бретон отговаряше за регулацията на социалните мрежи в ЕС до 2024 г.

08:51 - 24.12.2025
Важно днес

На 24 декември имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени

Отбелязваме паметта на светицата и мъченица Евгения

08:35 - 24.12.2025
Коледен булевард

Коледата идва тихо. Понякога дарителството също.

Повечето от нас искат да помагат, но отлагат

08:04 - 24.12.2025
Живот

Медена магия: канелени сладки, които топят зимата - рецепта

С Dr. Oetker ви каним да направите именно тези нежни меденки – малки, ароматни съкровища, които стоплят и най-студения ден.

08:02 - 24.12.2025
Кино и сериали

Празнични кино вечери пред телевизора – за нея, за него, за децата, идват с Vivacom

Vivacom отключва всички ТВ канали за всичките си ТВ платформи

07:56 - 24.12.2025