Кирил Петков: "Тече специална операция за овладяване на хора от ПП" Снимка: © bTV

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Съпредседателите на ПП Кирил Петков и Асен Василев призоваха районните кметове на "Младост" и "Люлин" да обяснят защо не са подавали каквито и да е сигнали до партийното ръководство за предполагаем корупционен натиск върху тях.

Петков определи случващото се като "специална операция за овладяване на хора от ПП", на която той каза, че ще има вътрешнопартиен "институционален" отговор.

Какво ще представлява той - ще се разбере на 12 юли, когато е свикан Национален съвет на партията.

Кирил Петков твърди, че никой от отцепилите се кметове или съветници на ПП не е информирал Изпълнителния съвет или Контролния съвет на партията - т.е. централното ръководство, което той и Асен Василев оглавяват.

Не са получавани и анонимни сигнали за нередности в "Младост" и "Люлин", за каквито двамата кметове съобщиха в понеделник на пресконференция.

"Ако някой се беше обърнал към нас с каквато и да е информация за шантаж или натиск, ние щяхме да застанем зад тях", каза още Петков, който обяви, че е научил от медиите за твърденията за партийни "Троянски коне" в районните администрации в София.

Той оспори едно от твърденията на районния кмет на "Люлин" за предполагаем опит за отчисления към "фирми, приближени до депутати от ПП".

"Проверката ни показва, че няма фирма, свързана с депутат от ПП, която да е подавала или спечелвала поръчка в Младост и Люлин. Техните твърдения трябва да излязат наяве, ние не открихме такава фирма, говорили сме с всички наши депутати поотделно", каза още Петков.

Асен Василев сравни случващото се в ПП с "партийното номадство" на хора от първите редици на ГЕРБ: "Кадровата политика на всички млади партии винаги дава грешка", коментира още бившият министър на финансите (ПП беше учредена в края на 2021 г., вписана е като партия през август 2022 г.).

Василев попита и защо отцепилите се кметове и съветници не са информирали поне собствените си колеги и кмета на София Васил Терзиев за проблемите - ако те не са имали доверие на партийното ръководство.

"Последната комуникация с Димитър Шалъфов е кой да стане съпредседател на общата група с "Демократична България" в СОС", каза Асен Василев.

ДБ разкритикува "кадровата политика" на ПП след отцепването на районни кметове в София

Спорт

Ламин Ямал избухна за Испания и доближи легендата Пеле

Исторически мач за "ла роха"

22:13 - 21.06.2026
Живот

"Татко, влюбих се в мъжкар" е с две номинации от най-престижния фестивал за реклама Cannes Lions

Песента на Деси Слава, написана от Папи Ханс, беше част от кампания срещу домашното насилие

16:05 - 21.06.2026
Важно днес

Ая Касабова спечели сребърен медал на Световната купа по кайт и влезе в световния топ 3 на женския Big Air

15-годишната българка се качи на подиума при жените след Световната купа в Миконос

15:31 - 21.06.2026
Важно днес

Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия

Досега той беше заместник на Мустафа Хаджи

15:11 - 21.06.2026
Важно днес

ПП се изненада от анонса на Атанасов за инициативен комитет зад Андрей Гюров: Хвърля се въдица в несъществуващо още море

Владислав Горанов: Обща кандидатура на център-дясно има шансове

14:43 - 21.06.2026
Кино и сериали

Сезон 3 на "Домът на дракона": Огън, хаос и проклятието на войната за Железния трон

Сериалът - наследник на Game of Thrones се завръща с огън и зрелища

13:54 - 21.06.2026
Важно днес

Жената, изчезнала в Пирин, е загинала при падане под връх Вихрен (обновена)

Спасители и военен хеликоптер се включиха в акцията по издирването ѝ в неделя

12:24 - 21.06.2026
Важно днес

Александър Янев от INSAIT е първият български студент - съавтор на научна статия в CVPR за компютърно зрение и AI

Янев е студент в трети курс на СУ и участва в програмата Explorer на INSAIT

11:48 - 21.06.2026