Китай изненадва като посредник за мир между Русия и Украйна, но остава с едно наум заради Тайван Снимка: © Getty Images

Китайският президент Си Дзинпин определи ситуацията в Украйна като "тревожна" и призова за "максимална сдържаност" и задействане на мирни преговори.

Той проведе виртуална среща с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц, съобщава китайската държавна телевизия CCTV.

Си Дзинпин заяви, че приоритет трябва да бъде предотвратяване на излизането на ситуацията "извън контрол" и каза, че трите държави трябва съвместно да подкрепят мирните преговори между Русия и Украйна.

Понастоящем Китай и Русия се радват на близки дипломатически отношения и Пекин нито осъжда, нито одобрява агресивните военни действия на Владимир Путин срещу Украйна. Въпреки това Китай се въздържа при гласуването в Съвета за сигурност на ООН, осъждащо инвазията.

Само преди месец Си Дзинпин заяви, че "няма граници" за подсилените отношения на Пекин с Москва. Той и руският му колега Путин се срещнаха на четири очи в китайската столица, подписаха съвместен документ, а след това присъстваха на откриването на Зимните олимпийски игри. Дни след края на Игрите Русия нахлу в Украйна.

Китай е помолил Русия да отложи инвазията в Украйна до след края на Олимпиадата

Правителството на Китай се въздържа да нарече нападението "инвазия". Пекин винаги е заявявал, че не се намесва във вътрешните работи на другите страни - основен принцип на външната политика.

Но по-рано тази седмица външният министър на Китай Ван И сигнализира, че страната е готова да играе роля като посредник за прекратяване на огъня. Държавните медии съобщиха, че Ван е "потвърдил непоколебимата подкрепа на Китай за суверенитета на Украйна" и е уверил в готовността на Китай да положи всички усилия за прекратяване на войната чрез дипломация".

Неотдавна китайското правителство също изрази "съжаление" за военните действия, като заяви, че е изключително загрижено за щетите, нанесени на цивилното население.

Китай направи и още едно забележително нещо - заедно с Индия беше една от 34-те държави, които се въздържаха при гласуването на резолюцията на ООН, осъждаща руската инвазия. Според мнозина анализатори този ход е бил изненада - те са очаквали Пекин да подкрепи твърдо Москва.

Знак ли е това за промяна в политиката на Китай? По-вероятно е сигнал, че Си Дзинпин се опитва да намери баланс между принципа на зачитане на суверенитета на Украйна и признаването на това, което той описва като "загриженост за сигурността" на Русия.

Ако се върнете към документа от 5000 думи, подписан от президентите Си и Путин, когато обявиха задълбочаването на съюза си, ще видите, че ги обединява възражението срещу разширяването на НАТО на изток. Споразумението обхваща множество други области за планирано сътрудничество - включително в Космоса и в Арктика. Това е споделената им визия за бъдеще, в което Китай и Русия работят в много по-тясно сътрудничество за взаимна полза.

Не трябва да отписваме и личните отношения между Си и Путин. Двамата авторитарни лидери са се срещали лично близо 40 пъти.

Другият ключов контекст, в който трябва да се разгледа решението на Китай да не осъжда Русия, е Тайван.

Островът е считан от Пекин за китайска територия, въпреки че е признат като отделна държава от редица страни по-света, включително САЩ. Ако Дзинпин реши да присъедини Тайван с военна сила, Китай вероятно ще се сблъска с подобна, или вероятно по-сериозна реакция от страна на Вашингтон и съюзниците - осъждане, засилени санкции и изолация.

Тайван не е Украйна. Ако не друго, то правният статут на двете страни е различен, пише BBC. Но признавайки това, което нарича "легитимна загриженост за сигурността" на Русия, китайският лидер вероятно вижда бъдеще, в което може да се опита да оправдае пред света "нахлуването" в Тайван и да очаква подкрепата на Путин.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Васил Терзиев обвини държавна агенция в блокиране на търговете за чистотата в София

Столична община още не може да обяви нови поръчки за сметосъбирането в София заради необяснимо забавяне от страна на Агенцията за обществени поръчки

12:21 - 20.05.2025
Важно днес

Зеленски обмисля среща на върха в широк формат, но преговорите за мир остават трудни

Киев вижда като вариант "среща на високо ниво", в която да се включат САЩ, Великобритания, страните от ЕС и Русия

09:55 - 20.05.2025
Важно днес

Как снимки на свидетелка по дело се появиха в секс-канал в Telegram след скандал със съдия

Снимки и данни на жената са били разпространени в затворена Telegram група за секс услуги

09:33 - 20.05.2025
Важно днес

Транспортните синдикати пак ще искат 500 + 600 лв. увеличение на заплатите до 2027 г.

Блокадата била вдигната заради "изключително силен обществен натиск върху работещите"

08:11 - 20.05.2025
Важно днес

Въпреки присъдата, Сенатът на САЩ одобри Чарлз Кушнър за посланик във Франция

Кушнър е свекър на Иванка Тръмп

07:49 - 20.05.2025
Важно днес

Белгия иска имунитета на 5 евродепутати, включително Никола Минчев, заради Huawei

Българският евродепутат е потвърдил за искането на прокуратурата

07:30 - 20.05.2025
Важно днес

2-часовият разговор между Тръмп и Путин се оказа "информативен", но безрезултатен

Джей Ди Ванс казва, че САЩ могат да се откажат от войната в Украйна, тъй като преговорите са в безизходица

19:58 - 19.05.2025