Американският президент Доналд Тръмп изпълни заканата си и въведе 25% допълнителна такса върху вноса от Канада и Мексико, плюс още 10% мито срещу Китай.
Според Тръмп целта на тарифите е да се спре нелегалната миграция и трафика на фентанил от Китай, който се смесва в наркотични вещества в Америка и причинява смъртта на десетки хиляди души заради свръхдоза.
Китай обаче нарече обвиненията "неоснователни", а Канада и Мексико отвърнаха с ответни мерки.
Под наказателните мита попадат широк набор от стоки - машини и оборудване, автомобили, части и компоненти, хранителни стоки, енергийни ресурси и др.
Тръмп вече намекна, че може да наложи мита и върху Европа. Ако това се служи, потенциално би засегнало и българския износ, най-вече в автомобилния и машиностроителния сектор.
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо обяви, че също ще наложи 25% мита върху американски стоки на стойност 106 милиарда щатски долара и призова канадците да купуват местни продукти вместо американски.
Правителството обмисля да въведе и друг ограничения в сферата на вноса на важни минерали, обществените поръчки за енергийни ресурси от САЩ и др.
Трюдо се обърна с апел към американските граждани: "Тези мита ще увеличат вашите разходи за живот, включително цените на хранителните стоки и бензина. Ще ограничат достъпа ви до стоки от първа необходимост".
Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум e наредила на правителството да наложи контратарифи, за да се "защитят интересите на Мекиско". Остава под въпрос какво ще представляват те.
САЩ е най-важният източник на вносни стоки в Мексико. Общата цена на изнесената през 2023 г. продукция на Америка в Мексико е 322 млрд. долара, което е повече от износа на Америка към Китай.
Китай ще обжалва американските мита пред Световната търговска организация и вероятно ще използва финансови инструменти като девалвация на юана, за да запази конкурентоспособността си.
"Фентанилът е проблем на Америка", обяви Министерството на външните работи на Китай по повод обвиненията в нарочна контрабанда на отровното вещество.
Предишната търговска война на Доналд Тръмп с Китай през 2018-2019 г. доведе до забавяне на растежа в някои сектори на индустрията и скок на цените за американските потребители.
- Китай засега избегна най-тежките възможни санкции - тарифите са 10% вместо 60%, както се заканваше Тръмп в предизборната си кампания. Засега държавата има как да поеме част от загубите, например с обезценяване на валутата.
- Тръмп изглежда по-строг спрямо най-близките търговски партньори на САЩ — Канада и Мексико. И двете страни са много по-зависими от американския пазар, отколкото Китай. Затова и Канада въведе най-тежките ответни мерки.
- За първи път мита се използват не само като икономически инструмент, но и за постигане на политически цели, свързани с нелегалната миграция и наркотрафика. Според експерти, интервюирани в Atlantic Council, тези мита ще имат разрушителен ефект върху икономиките на всички засегнати страни.
- По-високите разходи за суровини за автомобилостроенето и доставка на енергийни ресурси ще засегнат производителите в САЩ, а цените за потребителите ще се покачат.
- Евентуалните контрасанкции на Мексико може да засегнат износа от щати, гласували за Тръмп - например Уисконсин (млечни продукти), Айова (свинско месо), Мичиган и Охайо (индустриални стоки, вкл. автомобили и електроника).
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: