Министерството на външните работи на Германия привика посланика на Китай в Берлин заради скандал със саботаж на мисия на германски военен самолет.
Полетът е бил част от мисията Aspides ("Щит") на ЕС, която отговаря за наблюдението и ескортирането на търговски кораби в Червено море с цел отблъскване на евентуални нападения на йеменските хути.
Германия твърди, че разузнавателният самолет на Бундесвера е станал обект на атака с лазери от борда на китайска фрегата.
Екипажът на китайския кораб не е подал предварителни сигнали на честотата за спешни обаждания, преди да използва лазерния лъч за заслепяване на пилотите.
Самолетът, изпълнявал рутинна мисия, е предоставен от германската армия за ползване от операция Aspides. Той се управлява от цивилни пилоти и може да превозва четирима военни от Бундесвера на борда.
"Създаването на заплаха за германски служители и прекъсването на мисията са абсолютно недопустими", се казва в позиция на германското Министерство на външните работи.
Мисията в Червено море се организира от няколко европейски държави, включително Белгия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Нидерландия и Швеция.
Парламентът на Германия разреши изпращането на 700 души военен персонал за целите на операцията - т.е. за опазване на един от най-важните световни търговски маршрути при Аденския залив.
Хутите нападат кораби, превозващи стоки между Азия и Европа, от началото на войната в Газа, като стоят на страната на Иран и "Хамас" срещу Израел.
Официалното привикване на посланика на Китай се смята за рязка дипломатическа мярка, която би трябвало да покаже, че правителството на държавата-домакин изразява силно недоволство от поведението на ответната страна, пише Spiegel.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: