Русия удари сградите на ЕС и Британския съвет в Киев Снимка: © X

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Сградата на представителството на ЕС в Украйна е била ударена при среднощното руско нападение с дронове и ракети срещу Киев. Европейската комисия потвърди, че са нанесени сериозни щети, но служителите на делегацията са в безопасност.

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви, че европейското представителство е било повредено по време на руски удари срещу цивилни райони в украинската столица.

"Остро осъждам тези брутални атаки, които са ясен знак, че Русия отхвърля мира и избира терора. Изразяваме пълната си солидарност със служителите на ЕС, техните семейства и всички украинци, които понасят тази агресия", написа тя в профила си в X.

При руската атака срещу Киев през нощта са убити 10 души, сред които и 14-годишно момиче, а броят на ранените нарасна до 38 души. Повредени са сгради в седем района на украинската столица.

Пострадали са и офисите на Британския съвет (British Council) - международната организация на Великобритания, която се занимава с културен обмен, образование и изучаването на английски език в чужбина.

Британският премиер Киър Стармър изрази солидарността си с всички, засегнати от "безсмислените" руски удари срещу Киев през нощта.

"Путин убива деца и цивилни граждани и унищожава надеждите за мир. Това кръвопролитие трябва да спре", заяви той.

Други европейски лидери също осъдиха поредната проява на агресия от страна на Москва.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Русия да спре безразборните удари по цивилната инфраструктура и най-накрая да се "присъедини към преговорите за справедлив и траен мир".

Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас определи атаката като "умишлен избор за ескалация и подигравка с усилията за мир".

Испанският премиер Педро Санчес заяви, че всяка следваща агресия от страна на Русия е "нов удар срещу мира", като настоя, че обстрелът по представителството на ЕС в Киев е "ново грубо нарушение на международното право".

Хърватия, Белгия, Норвегия и Полша също изразиха солидарност с Украйна и служителите на делегацията на ЕС.

14-годишно момиче е сред жертвите на масирана руска атака срещу Киев

Важно днес

Германия разполага военнослужещи в Литва, за да охранява Източния фланг

Разполагането на бригадата е в отговор на нарастващата заплаха от Русия

17:00 - 10.04.2026
Важно днес

Мелания Тръмп изненада съпруга си с изявление, че не е имала връзки с Епстийн

Не е ясно защо първата дама е решила да направи изявлението си сега

15:50 - 10.04.2026
Важно днес

Две леки катастрофи затрудняват движението на изхода на София по магистрала "Тракия"

Трафикът не е блокиран, но преминаването в района е със скорост от около 5 км/ч

13:41 - 10.04.2026
Важно днес

Сняг на Разпети петък изненада шофьорите на много места в страната

Градушка в района на Поморие предизвика пет леки катастрофи

13:30 - 10.04.2026
Важно днес

Лични документи на починали, списъци с имена и пари са иззети при акция на полицията в Монтана

Предполага се, че са свързани с нарушения на изборния процес

13:01 - 10.04.2026
Кино и сериали

Сезон 3 на "Еуфория": Дълго и несигурно чакане, което си заслужаваше

Зендея, Сидни Суини и Джейкъб Елорди се завръщат, за да дадат най-доброто от себе си

11:25 - 10.04.2026
Важно днес

Здравка Евтимова: Войната облагодетелства милиардери, вярвам в човечността на хората, които работят всеки ден

"Олигарсите са път към смъртта", коментира писателката

11:24 - 10.04.2026
Спорт

Гонзо поиска отстраняване на съдия №1 на България

Президентът на БФС с остра позиция

10:40 - 10.04.2026
Бизнес

Стефано Габана напуска Dolce&Gabbana

Не е ясно дали оттеглянето на Габана от управленската позиция ще доведе и до цялостното му излизане от компанията

10:31 - 10.04.2026