Хакери, зад които стои китайското правителство, са проникнали в системите на Министерството на финансите на САЩ по-рано този месец. Те са получили достъп до служебните компютри на служители в американската администрация и до некласифицирани документи, съхранявани на тях.
Министерството на финансите на САЩ определи нарушението като "сериозен инцидент".
ФБР разследва последствията от хакерската атака. Говорител на китайското посолство във Вашингтон заяви пред BBC News, че обвинението е част от "кампания за дискредитация" и е направено "без каквито и да било фактически доказателства."
Хакерите от Китай са успели да заобиколят сигурността чрез ключ, използван от външен доставчик на услуги. Приложението осигурява отдалечена техническа поддръжка. Доставчик на услугата е BeyondTrust.
Компанията, която продава софтуер за отдалечен достъп и други продукти за киберсигурност, има договори с федералното правителство на стойност над 4 милиона долара, показва справка на Bloomberg. В допълнение към Министерството на финансите, BeyondTrust предоставя услуги на още няколко министерства - на отбраната, на ветераните, на правосъдието, както и на няколко агенции в САЩ.
Според официални лица няма доказателства, че хакерите продължават да имат достъп до информацията на Министерството на финансите.
BeyondTrust е уведомила за пробива на 8 декември, обясни говорител на министерството на финансите пред BBC. По данни на компанията, подозрителната активност е засечена на 2 декември, но са били необходими три дни, за да установят, че са били хакнати.
Министерството не уточнява естеството на файловете, до които хакерите са получили достъп, нито кога и за колко време е извършена атаката. Не е ясно също така нивото на конфиденциалност на компютърните системи или нивото в йерархията на служителите, чиито материали са били достъпени.
Предполага се, че те са успели да създадат акаунти или да променят пароли в рамките на трите дни, докато са били наблюдавани от BeyondTrust.
Говорителят на финансовото министерство подчерта, че "възприемат много сериозно всички заплахи срещу системите си и данните, които притежава" и че ще продължи да работи за защита на данните си от външни заплахи.
Допълнителен доклад за инцидента ще бъде предоставен на законодателите в рамките на 30 дни.
Това е поредната хакерска атака в САЩ, зад която се смята, че стои Китай.
В началото на декември стана ясно, че китайска хакерска групировка е проникнала в мрежите на големи американски телекоми и е получила достъп до данните от телефонни разговори на хиляди американци.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: