Китайски стартъп за изкуствен интелект срина акциите на западните технологични компании. DeepSeek е на една година, но успя да постави под въпрос доминацията на американските гиганти в разработването на изкуствен интелект.
Преди седмица китайската компания представи AI модел, който притежава всички познати възможности, но работи на значително по-ниска цена в сравнение с популярните AI модели на OpenAI, Google или Meta.
DeepSeek обяви, че за разработването и обучението на модела, наречен R1, е изразходвала едва 5,6 милиона долара на фона на милиардите, които американските компании харчат за своите AI технологии.
За сравнение миналата седмица Meta обяви, че тази година планира да инвестира над 65 милиарда долара в развитие на изкуствен интелект. Изпълнителният директор на OpenAI - компанията зад ChatGPT - Сам Алтман заяви, че индустрията ще се нуждае от трилиони долари, за да поддържа разработването на търсените чипове, необходими за захранване на енергоемките центрове за данни, които поддържат сложните модели на AI сектора.
Удивителното постижение на сравнително неизвестния AI стартъп става още по-шокиращо, като се има предвид, че САЩ от години работят за ограничаване на доставките на мощни чипове за Китай заради опасения за националната сигурност.
DeepSeek обаче е успяла да постигне своя нискобюджетен модел с помощта на по-слаби AI чипове.
Китайската компания твърди, че е използвала по-малко чипове от конкурентите си за разработване на моделите си, което ги прави по-евтини за производство и повдига въпроси за многомилиардните разходи за изкуствен интелект от американски компании, които подкрепяха пазарите през последните години.
През уикенда AI асистентът на DeepSeek оглави класациите на Apple App Store в САЩ и Великобритания, като изпревари ChatGPT на OpenAI.
Акциите на американските технологични компании понесоха сериозни удари в понеделник сутринта.
Тези на Nvidia, която удвои стойнната си в последните две години, паднаха с 12% при предварителната търговия.
Meta и Alphabet, компанията майка на Google, също отбелязаха сериозен спад, както и Marvell, Broadcom, Palantir, Oracle и много други гиганти.
Това повлече надолу и по-широкия фондов пазар, тъй като технологичните акции представляват около 45% от индекса S&P 500. Технологично насоченият Nasdaq се очертаваше да отвори с 4,2% по-ниско, като индексът не е затварял с 4% спад от септември 2022 г.
Тази седмица започва серия от отчети за печалбите на технологични компании, така че тяхната реакция на изненадата от DeepSeek може да доведе до бурни движения на пазара през следващите дни и седмици.
Но едно постижение, макар и зашеметяващо, може да не е достатъчно, за да противодейства на годините напредък в лидерството на САЩ в областта на изкуствения интелект. И масово пренасочване на клиенти към китайски стартъп е малко вероятно. Затова пазарният спад може да е донякъде преувеличен — или пък инвеститорите просто са търсили повод за продажбa, отбелязва CNN.
„Времето ще покаже дали заплахата от DeepSeek е реална — надпреварата вече е в ход за това коя технология ще работи по-добре и как големите западни играчи ще реагират и ще се развиват“, казва Майкъл Блок, стратег на пазара в Third Seven Capital.
Според DeepSeek модел R1 превъзхожда мини модела o1 на OpenAI по различни показатели, а изследвания от Artificial Analysis го поставят над моделите, разработени от Google, Meta и Anthropic, по отношение на общо качество.
Компанията е основана от предприемача Лян Уенфен, който управлява хедж фонд а High-Flyer Capital. Той използва изкуствен интелект за идентифициране на модели в цените на акциите.
Смята се, че Лян е започнал да купува чипове на Nvidia през 2021 г., за да разработва AI модели като хоби, финансирано от неговия хедж фонд. През 2023 г. той основава DeepSeek, базирана в източния китайски град Ханджоу.
В интервю за китайски медии Лян заявява, че "изкуственият интелект трябва да бъде достъпен и достъпен за всеки."
Компанията е изцяло фокусирана върху изследвания, а не върху комерсиални продукти – асистентът DeepSeek и основният код могат да се изтеглят безплатно.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: