Насред втората вълна на Covid-19 Италия се сблъсква с нов проблем: остри протести срещу мерките на правителството за ограничаване на заразата.
В Торино и Милано протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията. Недоволство срещу рестрикциите на бизнеса и обществения живот има и в Рим, Генуа, Палермо и Триест.
Ако първоначалната изолация от началото на 2020 г. беше посрещната без особена съпротива, новината за подновяването на мерките в края на октомври провокира незабавен отпор.
"Времето на ръкопляскането в чест на медиците и детските рисунки на дъга с надпис "Всичко ще бъде наред" изглежда като спомен от далечното минало. Вирусът отново е тук, но повсеместната подкрепа за борбата срещу Covid-19, която италианците показаха в началото на епидемията, се пропуква", коментира BBC.
В неделя премиерът Джузепе Конте обяви затягане на мерките, включително ограничаване на работното време до 18:00 ч. за баровете и ресторантите, които обслужват клиенти на място. Заведенията могат само да продават храна за вкъщи до полунощ. Регионите Кампания, Лацио и Ломбардия, които имат най-висок брой на нови случаи на Covid-19, също въведоха комендантски час.
Предприемачите се бунтуват срещу властите, като казват, че новите мерки ще ги доведат до фалит, докато се опитват да се възстановят от удара на първата национална карантина. Повечето протести са мирни, но някои екстремистки групи и организираната престъпност се възползват от напрежението, за да всяват хаос.
Hope that this will stop soon🤦♀️#Torino 💔 pic.twitter.com/Ueoz8CQCLP
— Nisrin⚪️⚫️ (@Nisrin_Juve) October 26, 2020
"Политико" съобщава, че полицията в Неапол е идентифицирала представители на четири фамилии от Камората, които са "дирижирали" изблиците на агресия при един от последните протести в града. Демонстрантите са хвърляли камъни срещу униформените, няколко полицейски автомобила са повредени. При сблъсъците са пострадали и журналисти.
Главният прокурор по борбата срещу мафията Федерико Кафиеро Де Рахо коментира пред "Ил Матино", че протестът е бил съпътстван от група от 200 души, които след подаден сигнал са тръгнали в атака срещу полицията.
"Насилието по време на протеста беше с такава сила, която не съвпада с поведението на собствениците на ресторанти, бизнесмените или работниците. Това, което се случи, е реална и сериозна атака срещу държавността", казва той.
Мафиотските кланове имат много ясна причина да се бунтуват срещу вечерния час и блокадата, защото увеличеното полицейско присъствие и затварянето на нощни заведения пречат на търговията им с наркотици и на практиката им да събират рекет от бизнеса.
Covid-19 се връща в Европа, но този път е по-различен (инфографика)
Организираната престъпност се възползва от протестите, за да разпалят гнева от общото недоверие спрямо държавата. Мафията внушава на хората, че властите не защитават интересите им, след което предлага собствените си услуги. По този начин мрежата им на влияние се разширява.
В ситуация, в която множество собственици на малки бизнеси нямат възможност да покрият разходите си заради икономическата криза, криминалните кланове се превръщат в самозвани "покровители". Сега подклаждат напрежението сред хората, които имат легитимни причини да недоволстват от мерките срещу Covid-19.
#Napoli #Lockdown vol. II, night one.#COVID__19 #Deluca pic.twitter.com/Orq6tnPzRl
— Sandro Di Domenico (@SandorDD) October 23, 2020
Двама депутати от Неапол призоваха правителството на Джузепе Конте да помогне на бизнеса и на хората, които не могат да се справят сами в условията на пандемията.
Сандро Руотоло и Паоло Сиани настояват самите протестиращи да се разграничат от мафията, да не допускат провокатори по време на демонстрациите си и да осъждат всеки акт на насилие.
"Там, където има социална бедност, подкрепата за бунтовете е начин за изграждането на един мит. Митът за добрия престъпник от Камората, който те защитава и се грижи за теб. За съжаление на юг все още можете да чуете, че мафията е нещо хубаво", пише в своя позиция сенаторът Никола Мора, ръководител на комисията "Антимафия" в италианския парламент.
Мерките, които италианските власти въведоха до 24 ноември, предвиждат още спиране на 3/4 от присъствените занятия в гимназиите и универститетите. Повечето магазини и кафенета остават отворени. Властите призовават хората да не пътуват извън градовете си освен при наложителни причини и да избягват обществения транспорт.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: