Колко струва на България да плаща данък "Алибегов"? Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Близо 400 милиона лева за година - това е нетният приход в Бюджет 2025, който Министерството на финансите очакваше от възстановяването на ДДС за ресторантьорите от 9 на 20%.

Това са повече пари от годишния трансфер от държавния бюджет към Софийския университет, Медицинския университет в София и БАН, взети заедно.

Повече пари са от всички средства, които държавата е одобрила през 2024 г. за инвестиционни проекти на община Варна като основни ремонти на пътища, строителство на обществени сгради и др.

400 милиона лева са колкото е бюджетът за построяването на три нови язовира с мащабите на "Пловдивци" и "Луда Яна", които ще решат водната криза на Северна България.

Скоро тези 400 000 000 лв. ще се умножат по нула.

Защото ГЕРБ отново реши да направи услуга на лобито от сектор "Ресторантьорство" и неговия предводител Ричард Алибегов.

"Има една група хора, които много изстрадаха през тези 4 години хаос и ние като партия сме длъжни да ги защитим", обяви Бойко Борисов в защита на привилегиите на собствениците на заведения.

Кой по-точно изстрада "тези 4 години хаос"?

Попитайте всяко младо семейство какво предпочита - безплатни лекарства за децата си или по-висок марж за кварталната кръчма?

Локдаунът заради коронавируса отдавна приключи, ограничителни мерки няма от 2021 г. насам.

Напротив - вече трета година държавата компенсира сметките за ток на целия бизнес при борсови цени от над 180 лв./МВтч.

Икономиката расте всяка година от 2020 насам и се очаква да достигне до 100 млрд. евро за първи път в историята.

Средният месечен оборот на сектор "Ресторантьорство" се е вдигнал с над 12% през първите осем месеца на 2024 г. спрямо предходната година, според данни на НАП, публикувани от Mediapool.

Това е почти пет пъти над нивото на годишната инфлация (2,6% според БНБ за 2024 г.) - т.е. няма криза, потреблението расте, цените не намаляват.

Дори малкото смислени идеи за изсветляването на реалните приходи в сектора бяха размити или директно отхвърлени от мнозинството в парламента още през 2023 г.

Сега то се кани да удължи преференциите заведенията без никакви условия - или ако има условия, не са за разказване по телевизията.

От ГЕРБ не са сами в подчинението на ресторантьорския бранш - отляво ги подкрепят БСП и "Възраждане", от дясно - Делян Пеевски, чийто финансов експерт Йордан Цонев иначе беше сред най-големите критици на "правенето на социална политика през ДДС" през 2020.

Същите хора, които от сутрин до вечер повтарят за "дупката от 18 милиарда" в бюджета, отписват стотици милиони, които можеше да се използват за образование, здравеопазване, инфраструктура.

Да, България не е единствената държава в ЕС с по-ниска ставка на ДДС за ресторантите. Но е една от малкото държави в ЕС, в която над 40% от бюджетните разходи зависят от това дали ДДС ще се събере или не.

Някогашната временна спасителната мярка се превърна в ежегоден "абонамент" на големите в бранша за сметка на базовите услуги, които всеки данъкоплатец очаква да получи.

Борисов "поел ангажимент" ДДС за ресторантите да бъде намалено на 9%

Хиляди ресторантьори "не са разбрали", че ДДС за тях отново е 20%

Алибегов твърди, че "има мнозинство" за връщане на ниския ДДС за заведенията

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026