Колко цвят има в "Бяла светлина"? Стели Грънчаров и "Ракурси" представят

„Цветът изразява субстанцията и активния принцип на Божественото. Чрез него духът вдъхва живот на материята и ѝ придава духовно измерение в благородството на художествените произведения. Така тази материя сублимира чрез цвета.“

С тези думи на един от най-известните съвременни изследователи на цветовете - проф. Мишел Албер Ванел, галерия "Ракурси" представя новата изложба на българския художник Стели Грънчаров.

Тя носи името "Бяла светлина" и ще може да бъде видяна от 10 до 30 октомври.

"Тази изложба се явява като своеобразно продължение на предишната ми в "Ракурси" и е свързана с личното ми изследване на цвета и неговото всестранно въздействие", казва артистът.

Препратката е към експозицията му от 2021 г., озаглавена "Светлина", в която отново тържествуваха цветовете, а галерията беше домакин.

За Стели Грънчаров изследването на цветовете е "невероятен и неизчерпаем извор на вдъхновение". Той припомня, че всяка култура има различен прочит на влиянието им, като общото е в това, което съвременният човек познава като спектър на Нютон - с неговите "видими" седем цвята: червен, оранжев, жълт, зелен, син, индиго и виолетов.

"Това е малка част от безкраен електромагнитен спектър, в чийто диапазон се намираме и трептим с вибрациите на електромагнитните вълни в параметъра на бялата светлина", продължава Грънчаров, но излиза извън "Оптиката" на Нютон, за да направи втора препратка. Тя е към Йохан Гьоте и неговата "Теория на цветовете" и акцентът е върху психологическото влияние на цветовете.

"Те несъмнено притежават своя собствена изразителност, символика и могат да влияят непосредствено на психиката. Обикновено се възприемат асоциативно. Чрез очите възприятието за цвят достига до всички органи и предизвиква усещания. В западната култура, от която ние сме част, цветовете са свързани с емоциите на човека", казва художникът в навечерието на откриването на новата си експозиция.

Грънчаров добавя, че за творбите от "Светлина" и "Бяла светлина" си е позволил свобода - от избора на материали до самата интерпретация на темата, следвал е интуицията си, а резултатът от работата описва като "пълна наслада и удоволствие".

Художникът завършва Националната художествена академия в София през 1993 г. Година по-късно става член на Международната Асоциация за пластични изкуства (AIAP). Има десетки самостоятелни и групови изложби и в България, и във Франция, Великобритания, Португалия, Белгия, Германия, Канада и САЩ и др.

Стели Грънчаров е носител на Наградата на Съюза на българските художници (1995 г.). През 2006 г. специализира в Cité Internationale des Arts, Париж, Франция.

Творби на автора са част от колекции в Европа, Австралия, Канада, Япония, Хонконг, САЩ, от
частната колекция на Юго Вутен, както и в тези на Националната художествена галерия и Нов български университет в София.


Изложбата се реализира с подкрепата на Националния фонд „Култура“, програма „Едногодишен грант’


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите ще направят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024