Спешно заседание на Съвета на сигурност на ООН заради новата ескалация на военно напрежение между Азербайджан и Армения от тази нощ - за това настоява Франция, съобщи "Ройтерс".
Русия и САЩ също призовава за незабавно прекратяване на огъня:
"Както отдавна сме заели ясна позиция по въпроса - военно решение на конфликта не е допустимо," коментира темата в официално становище американският държавен секретар Антъни Блинкън часове, след като започнаха да излизат съобщенията за обстрел, в което двете страни в конфликта се обвиняват взаимно.
49 души загинаха във вторник сутринта, след като въоръжените сили на Азербайджан са нанесли удари върху гранични арменски селища - това твърди Армения. Министерството на отбраната обяви, че са използвани дронове и огнестрелни оръжия с голям калибър по посока на районите Горис, Сотк и Джермук. Отговорът азербайджанското министерство бе, че нанесените удари са "малки по мащаб" и "целят да гарантират сигурността на границите" на държавата.
До това развитие се стигна, след като Баку обвини Ереван в обстрел по селата Новоивановка и Хюсюлю - информация, която бе отречена от арменското правителство.
Според Никол Пашинян, премиерът на Армения, Азербайджан отправя атаките, тъй като не иска да води преговори относно статута на Нагорно-Карабах - спорният граничен регион, населен предимно с етнически арменци. С подкрепата на Ереван областта обяви независимост след разпадането на Съветския съюз, но Азербайджан е категоричен, че ще си я върне.
"Интензитетът на нападенията намалява, но на един или два фронта те продължават," казал е той пред парламента, цитиран от руските медии.
Той се е свързал с френския президент Еманюел Макрон, руския държавен глава Владимир Путин и държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, за да ги информира за "агресивните действия на Азербайджан срещу суверенната територия на Армения" и да поиска "адекватна реакция".
Министрите на отбраната на Русия и Армения са разговаряли във вторник и са постигнали съгласие за това да предприемат стъпки, с които да стабилизират ситуацията. Турският външен министър Мевлют Чавашоглу на свой ред проведе среща с азербайджанския си колега Джейхун Байрамов и призова Армения да "прекрати провокациите си".
Москва се смята за ключов посредник в конфликта. Тя разполага с военна база в Армения, в която през 2020 г. изпрати хиляди войници, за да прекрати 6-седмични битки между двете държави. По време на тогавашните сражения Азербайджан завладя значителни територии в и покрай Нагорно-Карабах.
Новото избухване на конфликт в Нагорни-Карабах е и ново стратегическо главоболие за руския президент Владимир Путин, пише "Политико" - на фона на контраофанзивата ва Украйна срещу руските окупатори, икономическите проблеми в страната и увеличаващите се съобщения за надигащи се гласове в Русия срещу управлението му.
Армения иска от Москва да се намеси, за да стабилизира региона, а военният министър Сергей Шойгу бил обещал помощ, твърдят руски медии. Ереван гледа на Русия като на основен съюзник, който може да гарантира сигурност, докато Турция е основният поддръжник на Азербайджан в конфликта.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: