Българският офицер и бригаден генерал Стефан Динчев Янев е новият служебен премиер на България. Президентът Румен Радев издаде указ за назначаване на служебно правителство на 11 май и след като Янев беше вицепремиер и министър на отбраната в кабинета „Герджиков“ от 2017, сега властта ще е в ръцете му до назначаване на редовно правителство.
Новият служебен премиер е с над 30-годишен опит като военен. Роден е на 1 март 1960 г. в Поповица и е на 61 години. Досега той беше секретар на президента по сигурността и отбраната. Радев му гласува доверие в качеството му на експерт и преди 4 години, когато Янев попадна в центъра на скандал като служебен министър на отбраната.
Янаки Стоилов, Стойчо Кацаров и Велислав Минеков влизат в новия служебен кабинет
Той беше обвинен от ГЕРБ, че сменил ръководствата на няколко дружества под егидата на ведомството без видима причина. Бившият зам.-министър на отбраната Валентин Радев заяви, че Янев искал да въздейства върху обществените поръчки в министерството. Дори обяви, че ГЕРБ ще ревизират действията му.
Тогава Янев освободи бившия служебен военен министър Тодор Тагарев като директор на Института по отбрана, занимаващ се с изготвянето на всички проекти за превъоръжаване. Генералът назначи началника на политическия си кабинет Румен Василев за постоянен секретар на ведомството. Обяви конкурси и за главен инспектор на МО, както и за „Аквизиции за отбраната“.
Това се случи точно преди предаването на властта към ГЕРБ, а партията критикува Янев, че конкурсите били „нагласени“, макар да не предостави никакви доказателства.
Тогава служебният министър на отбраната се защити и каза, че са били уволнени „двама-трима души“ – заради доказани нарушения. Каза, че на конкурсите имало поставени определени изисквания и отрече да има политическа чистка в министерството. „Аз съм член на служебно правителство, което е съставено от експерти, а не от политически лица. Няма уволнения без ясни критерии, няма и назначения без конкурс“, обяви той.
Янев влезе в спор и с предшественика си Николай Ненчев (БЗНС), като обяви, че от сметките на държавната компания „Терем“ изчезнали 60 млн. лв. В пет търговски дружества, свързани с министерството, имало ниски финансови резултати, отчете тогава служебният министър, и затова смени ръководителите им. Едно от тях беше „Интендантско обслужване“, където се шият униформите на армията.
Правителството на ГЕРБ, което дойде на власт след кабинета „Герджиков“, критикува Янев, че имал намеса в това ведомството да предложи преговори с шведската SAAB за покупка на изтребители „Грипен“ за армията. От ГЕРБ нарекоха решението на една от комисиите към МО „лобистко“, създадоха нова процедура и избраха офертата на американската „Локхийд Мартин“.
Янев контрира, че решението на МО е било само препоръка, а окончателният отговор е трябвало да вземе следващото редовно правителство. Той заяви, че предложението на Швеция е било най-изгодно финансово.
Една от последните появи на Стефан Янев в телевизионния ефир беше миналото лято, след събитията в „Росенец“. В интервю пред bTV той се обяви твърдо „против“ създаване на паралелна Национална служба за охрана (НСО) към МВР.
Тогава ГЕРБ и ДПС гласуваха да се създаде нова служба, с която полицаи да охраняват „застрашени лица“ – както политици, така и служители в администрацията на органите в държавната власт. Румен Радев наложи вето върху текстовете, но то беше преодоляно.
Основният мотив на ген. Янев беше, че всички с право на държавна охрана ще могат да избират дали да бъдат пазени от НСО или МВР, което би довело до казуси, свързани с координацията между службите, включително и на международно ниво. Той заговори и за целенасочена кампания против НСО.
Генерал Стефан Янев е военен още от 1983 г. насам, когато завършва Висшето народно военно-артилерийско училище в Шумен. Бил е командир на артилерийски взвод, а десетилетие по-късно завършва и Военната академия в София. Става командир на реактивен дивизион в четвърти армейски артилерийски полк в Асеновград, а от 1996 до 1998 г. е старши експерт в Управление „Международно сътрудничество“ на Министерството на отбраната.
Работил е като офицер в Белгия, а в началото на новия век е старши помощник-началник в едно от управленията на Генералния щаб на българската армия. После е държавен експерт в дирекция „Евроатлантическа интеграция“ на МО и началник на отдел.
През 2005 ген. Янев завършва Военен колеж към Националния военен университет във Вашингтон (САЩ). След това работи в Анкара като началник на департамент „Трансформации“ в Центъра на НАТО за борба с тероризма. След това ръководи „Отбранителна политика“ и „Политика за сигурност и отбрана“ към МО, тогава е удостоен с висше офицерско звание бригаден генерал.
От 2011 до 2014 г. ген. Янев е военен аташе в САЩ, а след това става началник на Националния военен университет „Васил Левски“. През 2014 е освободен от военна служба. Работи като секретар при Румен Радев от 10 май 2017 г.
Прочетете още:
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: