Кой е Павел Дуров - Арестуваният основател на Telegram Снимка: © Getty Images

Oснователят на Telegram Павел Дуров беше арестуван на френското летище "Льо Бурже" в събота вечер.

39-годишният бизнесмен точно пристигнал от Азербайджан с частния си самолет, когато служители на органите на реда осъществили задържането му около 20ч. местно време.

По първоначална информация обвиненията срещу Дуров са свързани с отказа му да модерира съдържанието в Telegram и да предоставя информация за потенциално незаконни акаунти в социалната платформа на официалните власти.

На този фон Русия, която в миналото многократно е опитвала да забрани оперирането на Telegram, заяви, че е предприела "незабавни" стъпки за изясняване на ситуацията с Дуров.

Какво знаем за Дуров?

Павел Дуров, роден в Русия, е основател и собственик на Telegram - безплатната социална платформа, която е сериозен конкурент на WhatsApp, Facebook, Instagram, TikTok и Wechat.

Telegram е доста влиятелна в Русия, Украйна и републиките от бившия Съветски съюз (СССР).

Тя се превърна в критичен източник на информация за пълномащабната война на Русия в Украйна, като се използва активно както от официални лица в Москва, така и в Киев.

Някои анализатори наричат приложението „виртуално бойно поле“.

Дуров, чието състояние се оценява от "Forbes" на 15,5 млрд. долара, напусна Русия през 2014 г., след като отказа да се съобрази с исканията на правителството да закрие опозиционните гласове в своята платформа „ВКонтакте“. Впоследствие той продаде социалната мрежа.

През 2017 г. бизнесменът премести седалището на Telegram в Дубай.

През август 2021 г. Дуров стана френски гражданин. Спекулира се, че е получил гражданство и от Обединените арабски емирства.

Русия започна да блокира Telegram още през 2018 г., след като приложението отказа да изпълни съдебна заповед и да предостави на държавните служби за сигурност достъп до криптираните съобщения на потребителите.

Нарастващата популярност на Telegram предизвика внимателен контрол от страна на няколко държави в Европа, включително и именно на Франция, във връзка с опасения за сигурността и нарушаването на сигурността на личните данни.

Френският информационен канал TF1 цитира в неделя следовател, който нарича "Telegram кошер за криминален контингент".

"В платформата има много акаунти, свързани с организираната престъпност. Най-опасните престъпници използват "Telegram и за обмен на детска порнография. В нея терористите свободно планират и координират действията си”, казва той.

Затова и френски медии не изключват възможността да му бъдат повдигнати обвинения в съучастие в трафик на наркотици, разпространение на педофилско съдържание, пране на пари и други.

В миналото Дуров е бил женен за Даря Бондаренко, възпитаничка на Историческия факултет на Държавния университет в Санкт Петербург. От нея има дъщеря и син, които по оценка на към 2021 г. "Forbes" биха взели по 8,6 млрд. долара от потенциалното наследство.

В края на юни 2024 г. юристката Ирина Болгар обявява, че има три деца от Дуров. Предприемачът не коментира това твърдение, но съобщава, че по света живеят най-малко 100 негови биологични деца в 12 държави.

Всичко започнало заради необичайна молба на негов приятел: той и съпругата му са имали проблеми със зачеването и са помолили Дуров да им помогне да имат бебе, като дари сперматозоиди.

В интервю за Тъкър Карлсън, единственият западен журналист, пред който руският президент даде интервю наскоро, Дуров казва, че платформата избягва "геополитическата ориентация" и "избора на победители в политически битки".

"Мрежата в момента представлява символ на свободата на словото и в нея никога няма да има цензура", споделя той в интервюто от април тази година.

Telegram често е предпочитаното приложение за комуникация и когато става дума за организация на протести в Беларус, Хонконг, Казахстан, Барселона, посочва още Дуров.

"Но Телеграм е достъпен за всички - той е неутрална платформа", настоява създателят ѝ.

Всъщност Telegram е основно средство на комуникация на руската армия.

Реакция имаше и от българска страна.

Бившият министър на електронното управление и настоящ депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов обърна внимание на факта, че комуникацията в Telegram не е криптирана „от край до край“ по подразбиране, а само ако изрично някоя страна пожелае.

"Това означаваше, че хората си мислят, че комуникират тайно, а всъщност Телеграм (и съответно – правоохранителните органи) имат достъп до съдържанието. Друг проблем на Телеграм беше, че алгоритъмът за криптиране, който използват, беше необичаен – без причина беше избран режим на международния стандарт (AES), който почти никой не използва. Притесненията тогава в криптографската общност бяха, че това е направено, защото нечии служби имат „задна врата“ за подслушване на комуникацията", пише той в своя публикация във Фейсбук.

"А чии може да се тази служби? Въпреки, че Дуров бяга от Русия, заради натиск от Кремъл, разграничава се от режима на Путин и се обявява за свобода на словото, от журналистически разследвания става ясно, че част от приложението се разработва от разработчици, намиращи се в в Санкт Петербург, в съседство с офиса на Вконтакте, притежавана от близък до Путин руски олигарх. От страна на Телеграм тогава липсват разумни обяснения както за избора на криптиращ алгоритъм, така и за разработчиците в Петербург", се казва още в нея.

Българският разследващ журналист Христо Грозев също коментира ареста на бизнесмена.

За съжаление неговото несътрудничество с Федералната служба за сигурност в полза на свободата на словото напълно се неутрализира от неговото несътрудничество с всеки, който иска да спре използването на платформата за всичко ужасно. Това беше негов избор. Можеше ли да прави едното, а да не прави другото?”, написа на руски в Х Грозев.

Създателят на Telegram Павел Дуров е арестуван във Франция


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025