Кой кой е в новия екип на Доналд Тръмп

* Статията е обновена на 21 ноември след новината, че Мат Гейц се отказва от номинацията за главен прокурор на САЩ.

Тръмп от 2024 не е Тръмп от 2016 - и това е нещо, което признават и съмишлениците, и съперниците му.

Промяната се вижда най-добре в стила, с който той подбира и обявява новия си управленски екип.

През 2016 победата хвана самия Тръмп неподготвен, а елитът на Републиканската партия имаше по-голямо влияние в попълването на кабинета му.

Бившият главен изпълнителен директор на Exxon Рекс Тилърсън стана държавен секретар, генералите Джон Кели, Джеймс Матис и Х. Р. Макмастър получиха ключови позиции съответно като началник на администрацията, министър на отбраната и съветник по националната сигурност.

Към 2019 г. нито един от тях не заемаше поста, който получи с влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, след като се видя, че имат несъвместими идеи за управлението на Америка.

Сега Тръмп няма намерения да залага на хора, които не са готови да изпълняват всяко негово разпореждане - дори ако то предизвика скандал и криза.

Едно от първите му решения беше да обяви изрично, че няма да предостави позиции на Майк Помпео (бивш директор на ЦРУ и бивш държавен секретар в неговия мандат) и Ники Хейли (бивш негов посланик на САЩ в ООН, но и конкурент на Тръмп в предварителните избори на Републиканците).

Екипът на Тръмп проверява всеки от потенциалните бъдещи министри в "тест за лоялност", като се смята, че най-големият му син Доналд-младши отговаря за пресяването на нежеланите имена.

Трите групи кандидати на Тръмп

Първата част от тях са хора, влезли в политиката с по-умерени и традиционни за Републиканците възгледи, които са минали в лагера на Тръмп - като бъдещия държавен секретар Марко Рубио, бъдещия посланик в ООН Елиз Стефаник или бъдещия съветник по националната сигурност Майк Уолц.

Други - като Том Хоуман, Стивън Милър, Кристи Ноем и Пийт Хегсет - са идеолозите на някои от най-твърдите MAGA (Make America Great Again) политики, особено по отношение на драстичните мерки за изгонване на имигранти от Съединените щати дори ако децата им са родени в страната.

За номинациите като Тълси Габард, Мат Гейц* и Робърт Кенеди-младши недоумението сред центристите Републиканци е приблизително същото както и съпротивата срещу тях при Демократите.

Лидерът на Републиканците в Сената Мич Макконъл се опита да сигнализира по заобиколен начин, че не иска те да бъдат назначени без изрична проверка в рамките на законодателното събрание. Това негово твърдение изтече през туит на журналистка от New Yorker, но съобщението ѝ изненадващо беше изтрито няколко часа по-късно.

Какво е важно да знаем за хората от новия екип на Тръмп

МАРКО РУБИО - държавен секретар

53 г.

Сенатор

Външнополитически "ястреб", Рубио е сред най-големите критици на Китай и Иран в Конгреса, но позицията му срещу руската военна агресия в Украйна е по-близка до тази на Тръмп, отколкото до традиционните Републиканци.

  • Рубио декларира, че не е на страната на Русия, но през април 2024 г. гласува против предоставянето на 95 млрд. долара помощ за Украйна, докато "САЩ не реши вътрешните си проблеми".
  • Бъдещият държавен секретар на САЩ е за налагането на драстични вносни мита за китайски стоки, подкрепя действията на Нетаняху срещу Хамас и Хизбула, но не е ясно дали ще е за по-рязка политика срещу Иран или ще работи за търсене на нов вид ядрено споразумение - всичко зависи от Тръмп.

Майк Помпео се смяташе за по-добър избор от гледна точка на очакванията на Украйна, който можеше да балансира натиска за ограничаване на военната помощ за страната.

СУЗИ УАЙЛС И СТИВЪН МИЛЪР - кой ще управлява администрацията на Тръмп

Уайлс (67 г.) е жената, благодарение на която Доналд Тръмп беше преизбран за президент. Тя беше фактически мениджър на кампанията му, успя да го накара да приеме съветите ѝ, за да разшири електоралната му база, и сега ще бъде началник на администрацията на Белия дом. От нея ще зависи кой ще може да се срещне с Доналд Тръмп и кой не.

Веднага след обявяването на назначението ѝ обаче Тръмп реши да определи 39-годишния Стивън Милър за неин заместник. Той е негов съветник от първия мандат, автор на речта на Тръмп при встъпването му в длъжност през 2017 г., и "архитект" на някои от най-противоречивите антиимиграционни политики след 2019 г.

Милър остава в екипа на Тръмп и след загубата на изборите през 2020, като членува в организация на бивши негови съветници "America First Legal".

ПИЙТ ХЕГСЕТ - министър на отбраната

44 г.

водещ във Fox News

Начело на Пентагона ще застане бивш военен, който обаче няма опит на ръководни позиции в армията или разузнаването. Вместо това - има опит като водещ на Fox News и е татуирал гърдите и бицепсите си със символите на Кръстоносците.

Пийт Хегсет е завършил в Принстън, служил е в Афганистан и Ирак като офицер от пехотата. През 2012 г. прави неуспешен опит да влезе в Сената на щата Минесота, но сега ще влезе в политиката през парадния вход.

  • Хегсет е изявен критик на либералните политики в армията - от допускането на жени в бойни действия до "отблъскването на белите синове и дъщери на Америка" от военна служба заради приемането на транссексуални хора.
  • Също като Тръмп, и той обвинява "самодостатъчните и импотентни държави" от НАТО, които не отделят достатъчно пари за отбрана, но очакват САЩ да ги защитава по "остарели и едностранчиви споразумения".

Сходен тип е и номинацията на Шон Дъфи - водещ на предаване по Fox News и Fox Business - за министър на транспорта на Тръмп. Дъфи е бивш републикански член на Камарата на представителите от Уисконсин.

МАЙК УОЛЦ - съветник по националната сигурност

50 г.

член на Камарата на представителите от Флорида

Майк Уолц е "ястреб" по отношения на Китай и е първият представител на "Зелените барети" (силите за спецоперации на армията на САЩ), избран в Конгреса.

  • Уолц подкрепя военната помощ за Украйна и дори критикува западните държави заради това, че не предоставиха достатъчно сериозна бойна техника още в самото начало на военния конфликт.
  • Иска обаче това финансиране да се обвърже с повишаване на ангажимента на страните от Европа, по-строг контрол на разходите и обвързването им с финансиране на мерки за сигурността по границата с Мексико.

Служил е в Афганистан, бил е съветник по национална сигурност на различни позиции в Пентагона и Белия дом по времето на Джордж Буш-младши.

ТОМ ХОУМАН - "цар на границата"

62 г.

бивш и.д. директор на Имиграционната и митническа служба на САЩ

Човекът, който директно ще отговаря за антиимиграционните политики на Тръмп, се казва Том Хоуман - юрист, бивш служител на Гранична полиция и бивш ръководител на операциите по депортиране на нелегални имигранти още по времето на Барак Обама.

  • Хоуман оглавява Имиграционната и митническа служба за няколко месеца в администрацията на Доналд Тръмп, когато започва да прилага спорната политика по разделяне на децата от родителите им при залавяне на границата.
  • Сега той предлага целите семейства да бъдат депортирани вкупом. Доналд Тръмп вече заяви и че от първия си ден като президент ще подпише указ, с който ще позволи на федералните служби да не предоставят автоматично американско гражданство на децата, родени в САЩ, в семейства на нелегални имигранти.

ТЪЛСИ ГАБАРД - директор на Националното разузнаване

43 г.

бивш член на Конгреса от Хавай

Една от най-спорните номинации в досегашния екип на Тръмп е бивша представителка на Демократическата партия в Конгреса, която демонстрира отявлени симпатии към Русия.

  • През 2022 г. Габард повтаряше опорните точки на Москва, че Путин не е имал друг изход освен да нападне Украйна и че САЩ финансира лаборатории в Украйна, застрашаващи с разпространение на биологични оръжия.
  • През 2017 г. в разгара на войната в Сирия Габард провежда и среща с президента Башар ал Асад, без да информира Конгреса или американските служби за сигурност. Не е сигурно дали тя ще успее да получи одобрението на Сената, за да заеме поста, за който Доналд Тръмп я номинира.

РОБЪРТ КЕНЕДИ МЛАДШИ - министър на здравеопазването

70 г.

Наследникът на една от най-големите политически династии на Америка е по-известен с подкрепата си за конспиративни теории, отколкото с управленски опит.

  • Кенеди беше сред отявлените антиваксъри по време на Ковид-панемията, а наскоро обяви, че ще забрани флуорирането на питейната вода в Америка, защото според него веществото, полезно за здравето на зъбите, водело до "множество заболявания" и правело децата по-глупави.

Пред него стоят някои от най-сериозните проблеми, за които масовите избиратели на Доналд Тръмп се интересуват - от цените на лекарствата и на достъпа до болнична помощ до качеството на храните.

  • Кенеди обвинява регулатора Федералната администрация по храните и лекарствата (FDA) в това, че води "война срещу обществото здраве", и открито говори, че ще има за масова чистка.

Това, което никой не може да оспори, е нуждата от промяна в здравната политика в Съединените щати - заради растящите разходи за медицинска помощ, опиоидната епидемия, затлъстяването, проблемите с психичното здраве, недоверието в системата и др.

МАТ ГЕЙЦ - кандидат за главен прокурор (само за една седмица)

42 г.

бивш член на Камарата на представителите от Флорида

Има назначения, при които Тръмп действа импулсивно - и Мат Гейц е един от тези примери. Човек с 2 години юридически стаж, който е обект на разследване в Конгреса за сексуални отношения с непълнолетно момиче, трудно може да се приеме като адекватна номинация за главен прокурор.

Същият е известен сред Републиканците в Конгреса с това, че разказвал на колегите си за всевъзможните си сексуални "постижения" и им показвал голи снимки на партньорките си като "повод за гордост".

В крайна сметка Гейц се отказа сам от позицията, след като Републиканците в Сената му дадоха да разбере, че няма да получи подкрепата им.

Според някои източници - решението за избора му е било взето от Тръмп по време на самолетен полет. Гейц е декларирал, че е готов "да сече глави" в Министерството на правосъдието - докато останалите кандидати са се опитвали да обясняват на новоизбрания президент какви са конституционните им възгледи.

Интересно кой ще е следващият избраник.

КРИСТИ НОЕМ - министър на вътрешната сигурност

52 г.

губернатор на Южна Дакота

Ноем не управлява пограничен щат, но е сред най-активните поддръжници на антиимиграционната политика на Доналд Тръмп.

  • Тя е лоялист на MAGA от години, подкрепя свободното носене на оръжие и се хвали публично, че дори невръстното ѝ внуче притежава няколко пистолета.
  • Името ѝ беше замесено в медиен скандал, след като в биографичната си книга тя признава, че е убила 14-месечното си куче, защото не показвало заложби за идеална ловна хрътка.

Занапред Кристи Ноем ще има ключова роля в управлението на системата за сигурност по границата, в тясно сътрудничество със Стивън Милър и Том Хоуман.

Губернаторът на съседния щат Северна Дакота Дъг Бъргъм ще бъде еквивалентът на министър на "регионалното развитие" на Съединените щати в новата администрация, като на него ще се залага за още по-силно производство на нефт и природен газ на американска територия.

ДЖОН РАТКЛИФ - директор на ЦРУ

59 г.

бивш директор на Националното разузнаване и бивш член на Камарата на представителите от Тексас

Ратклиф е сред номинациите на Тръмп, за които поне Републиканците нямат нищо против.

Смятан е за професионалист въпреки критиките от Демократите, че е използвал разузнавателни данни, за да помогне на Тръмп в края на миналия му президентски мандат.

През 2020 г. Джон Ратклиф лично съобщава на Доналд Тръмп, че няма данни за външна намеса в изборите или за масови измами, докато президентът твърдеше, че "победата му е открадната".

ИЛОН МЪСК И ВИВЕК РАМАСУАМИ - "Департамент по правителствената ефективност"

Не е ясно дали подобна структура изобщо ще бъде създадена в администрацията - и защо се смята, че ще е ефективна, ако се налага двама души да я управляват - но това е поредният опит на Републиканците да намерят решение на критиките си за прекалено раздута и неработеща бюрокрация на федерално ниво.

Най-вероятно Мъск и Рамасуами ще съветват Тръмп извън Белия дом, което поставя под въпрос дали политиките им изобщо ще бъдат приложени.

Във всеки случай - и двамата са амбицирани да съберат най-добрите идеи за ограничаване на бюджетния дефицит, за което вече обявиха и конкурс през Х. "Най-добрият 1%" от кандидатите ще бъдат проверени лично от двамата предприемачи.

Рамасуами е на 39 г., бивш кандидат е за номинацията на Републиканската партия за президентските избори, но доста рано се отказа от кампанията и подкрепи Доналд Тръмп. Завършил е Йейл и Харвард, собственик е на инвестиционен фонд, и е противник на "устойчивите" корпоративни политики, които са водени от екологични или правозащитни мотиви.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Басистът на "Остава" е новият директор на "Историческия парк"

Ивелин Михайлов обяви, че се оттегля от поста

21:54 - 11.12.2024
Спорт

“Невъзможният хеттрик” - Карлос Насар стана и световен шампион през 2024 година

Българинът успя да вдигне 183 килограма в третия си опит

20:59 - 11.12.2024
Спорт

Като няма точки, има мърч: adidas и "Арсенал" представиха капсулна колекция за феновете

Новата капсулна колекция съчетава американския университетски стил с неповторимия дух на Северен Лондон

20:35 - 11.12.2024
Бизнес

Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“

Дизайнерът оставя наследство на иновации и успехи

20:15 - 11.12.2024
Спорт

Вече е официално: Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното по футбол през 2034 г.

Решението е било взето без конкурентни кандидати, след като други страни са се отказаха от надпреварата

19:36 - 11.12.2024
Важно днес

Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"

Димитър Радев засипа с критики проекта на Министерството на финансите

18:04 - 11.12.2024
Важно днес

Прокуратурата е задържала сътрудник на Асен Василев

Отнет е само личният му мобилен телефон

17:44 - 11.12.2024