Мащабна промяна във Facebook: "Драматично ще намалим нивото на цензура" Снимка: © Getty Images

Марк Зукърбърг обяви мащабна нова промяна във Facebook, Instagram и Threads.

"Драматично ще намалим нивото на цензура в нашите платформи", казa той в клип, в който обяснява решението си.

  • На мястото на досегашната система за проверка на фактите от независими модератори Meta ще въведе програма, копирана от X на Илон Мъск.
  • В нея потребителите сами ще могат да създават бележки, в които ще предупреждават за невярна или подвеждаща информация, или ще дават важни уточнения около публикациите.
  • Политическите публикации отново ще се върнат в приоритетните теми за алгоритмите на FB, след като умишлено бяха спирани за сметка на по-неутрални постове.
  • Новите правила за модерация ще освободят досегашните филтри по конфликтни теми като "имиграция" и "полове".

Community Notes вместо Fact Checking

"Виждаме, че този подход работи в Х - там дават правото на хората от общността да решават кога една публикация е потенциално подвеждаща и има нужда от повече контекст. Хората с различни гледни точки решават какъв тип контекст е полезен за останалите. Мислим, че това може да е по-добър вариант за постигане на нашето първоначално намерение да информираме хората за това, което виждат - и тази информация да не е зависима от лични пристрастия", казва той.

Зукърбърг признава, че платформите имат нужда от системи за модерация, защото е възможно през тях да проникне наистина вредно и опасно съдържание.

"Но проблемът със сложните системи е, че допускат грешки", казва той. "Дори ако цензурират само 1% от публикациите, това са милиони хора. Стигнахме до ситуация с прекалено много грешки и прекалено много цензура".

Засега новата система ще започне да се прилага в Съединените щати и ще се нарича Community Notes по примера на Х на Илон Мъск.

Според Зукърбърг - организациите за проверка на фактите са се оказали "с прекалено много политически пристрастия и унищожиха повече доверие, отколкото създадоха".

"Край на цензурата"

Meta ще "опрости" част от условията за публикуване, така че да допусне по-свободно изразяване по теми като имиграция и теми, свързани със сексуалното определяне, които са "твърде отдалечени" от масовите нагласи.

"Онова движение, което започна с цел да постигне по-голяма инклузивност, започна да забранява определени мнения и да изключва определени хора с различни идеи", казва още той.

Зукърбърг признава още, че системата за филтриране на публикации според това дали "нарушават" правилата на Facebook, също не работи нормално и заглушава прекалено много постове.

Meta ще работи с Тръмп

Политиката отново ще се върне в приоритетните теми, които алгоритмите на Meta ще показват на потребителите - но Зукърбърг твърди, че ще се старае общността да остане "приятелски настроена и позитивна".

Meta ще премести екипа си за модерация и безопасност на съдържанието от Калифорния в Тексас - отново по примера на Илон Мъск, който прехвърли централата на Х в републиканския щат.

Всичко това се случва броени дни преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като президент. Тръмп има дългогодишен конфликт с Марк Зукърбърг, когото обвиняваше в политическа цензура във Facebook.

Meta вече направи и персонални промени в борда на директорите си, като назначи известния републиканец Джоел Каплан на мястото на досегашния шеф по Глобалната политика Ник Клег в жест на "приятелство" към новата администрация на Тръмп.

Критиката срещу ЕС и Китай

Според Зукърбърг, правителства по света увеличават изискванията си за контрол над онлайн съдържание, което често затруднява иновациите и свободата на изразяване.

Споменава специфични примери, като едва ли не приравнява ЕС с Китай.

  • Европа приема все по-голям брой закони, които "институционализират цензурата", казва той и твърди, че иновациите в ЕС стават невъзможни.
  • В Латинска Америка някои държави използват „тайни съдилища“, за да разпореждат премахване на съдържание от социалните мрежи без прозрачност.
  • Китай напълно е блокирал достъпа на приложения като Facebook и Instagram

"Единственият начин да се противопоставим е с подкрепата на правителството на САЩ, но в последните 4 години дори американското правителство помагаше за цензурата, като преследваше американски компании", твърди той.

"Ако досега нашата политика за модерация се фокусираше основно върху премахването на съдържание, сега дойде време да се фокусираме върху намаляването на грешките, опростяването на системите ни и връщането към корените ни, за да дадем глас на хората", казва още Зукърбърг.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Руският газ става все по-излишен. Румъния ще доставя гориво за ЕС

Сключен е договор с Германия за доставка 1,7 млрд. куб. м. газ

16:46 - 08.01.2025
Важно днес

САЩ премахват визите за румънците

Официално това ще стане на 10 януари

15:35 - 08.01.2025
Важно днес

Столичната община пуска зелен билет заради опасно мръсния въздух

Остава в сила препоръката децата да не се извеждат на открито в следващите два дни

15:10 - 08.01.2025
Важно днес

Telegram е предал данни за 40 потребители по искане на службите в България

Арестът на Дуров е довел до драстична промяна в сътрудничеството между Telegram и службите

15:05 - 08.01.2025
Важно днес

Прокурорка от делото "Костинброд" става заместник на Сарафов

Предложението му ще бъде разгледано на утрешното заседание на Прокурорската колегия на ВСС

14:52 - 08.01.2025
Важно днес

До 18° в сряда - но уикендът идват с дъжд, сняг и студ

В събота ще има валежи из цялата страна

14:46 - 08.01.2025
Важно днес

Италианската журналистка Чечилия Сала е освободена от Иран

Младата жена прекара 21 дни в затвор в Техеран без обвинение

12:55 - 08.01.2025