В събота пред публика от 820 души в Единбург, Тексас, се състоя нещо историческо, разказва CNN.
Кристин Синклер, наричана най-смъртоносния нападател във футбола, отбелязва втория си гол в мача и четвърти гол за Канада при победата с 11-0 над "Сейнт Китс и Невис".
И въпреки че не звучи особено зрелищно, голът е забележителен, защото е 185-ия, направен за страната ѝ. Това означава, че канадката вече е лидер по международни голове, отбелязани както от мъже, така и от жени.
Името на Синклер отдавна е записано в книгите с рекорди. Тя изпреварва футболни светила като Аби Вамбах и Миа Хам при жените, и Кристиано Роналдо и Лионел Меси при мъжете.
40-годишната канадка има шанс да добави още рекорди към "портфолиото" си, повеждайки като капитан отбора на Канада на Световното първенство по футбол за жени през 2023 г. (FIFA Women's World Cup), което се провежда в Австралия и Нова Зеландия от 20 юли до 20 август. Турнирът се организира за девети пореден път от основаването му през 1991 г. и e с почти напълно идентичен формат като мъжкото световно първенство.
На тазгодишния турнир за първи път домакин е повече от една държава.
В допълнение това издание е и първото, което включва разширения формат от 32 отбора (от предишните 24), възпроизвеждайки същия формат, използван за Световното първенство при мъжете от 1998 г. до 2022 г.
Така с предстоящото участие на Канада Кристин Синклер може да стане първият играч (от двата пола), отбелязал гол на шест световни първенства. Tя е вторият футболист, отбелязал гол на пет световни, като постига това през 2019 г.. Бразилката Марта (Виейра да Силва) направи това първа. Роналдо стана третият, изравнил постижението през 2022 г.
Синклер се превръща в най-младия играч на Канада, когато дебютира на 16 години, а днес е на крачка от това да стане най-великия голмайстор във футбола.
Това вероятно ще бъде последно Световно първенство за канадката, което съответно е и последна възможност да добави „световен шампион“ към дългия си списък от постижения, който включва 3 олимпийски медала (1 златен и 2 бронзови), изиграни над 20 сезона за старши отбора на Канада, 14 национални награди "Футболист на годината" и 7 номинации от FIFA за "Световен футболист на годината" при жените.
,,Кристин Синклер е голмайстор"
Синклер е израснала в спортно семейство. Баща ѝ и чичо ѝ са бивши играчи, шампиони в аматьорския футбол. Баща ѝ Бил Синклер е бил в управителния съвет на националните първенства в Канада.
Самата Кристин има добре оформено спортно минало, което включва баскетбол и бейзбол. Футбол играе от 4-годишна.
Тя е звездата на местния училищен футболен отбор. На 15-годишна възраст присъства на мачовете от Световното първенство за жени през 1999 г. в Портланд – третото издание на турнира, смятано за вододел за женския футбол като събитие с повишена посещаемост и зрителска аудитория. На 16 г. прави дебюта си на международното състезание Купа Алгавре, където отбелязва три гола.
След като се фокусира върху футбола, Синклер става все по-силна, като разделя времето си в университета в Портланд между спорта и ученето. Междувременно тя прави първите си нападения на международната сцена с отбора на Канада под 20 години.
Кристин не само развива око за голове, като вкарва рекордните 110 гола за "Портланд Пилотс", но и установява ефективен стил на игра.
Нейната бивша съотборничка Даяна Матисън описва Синклер като ,,динамичен играч в началото на кариерата си - с игра, пълна с движение, и трудни начини на бягане по игрището". По-важното, което Матисън посочва, е, че Кристин Синклер е голмайстор.
„Тя е сред редките играчи, които откъдето и да получат топка, винаги имат способността да вкарат. И то в онази част на мрежата, където го няма вратаря“, казва Матисън.
През годините Синклер трябва да променя играта си, което означава изместване на фокуса от скоростта към контрола и позиционирането на топката.
Кенет Хайнер-Мьолер, бивш мениджър и помощник-мениджър на женския национален отбор на Канада, коментира, че способността на Кристин да адаптира играта си сочи към най-голямата ѝ сила - това е нейният мозък.
„Движението ѝ е като учебник“, убеден е Хайнер-Мьолер. „Движенията ѝ за мен са ненадминати. Не съм виждал някой с подобна способност да бъде на правилната позиция в точното време, без да е в засада и всички останали пречки.”
Даяна Матисън подчерта колко по-лесно е било да върши работата си като атакуващ полузащитник с уменията на Синклер в отбора.
Хайнер-Мьолер обаче (макар признаващ очевидните ползи от наличието на смъртоносен нападател в отбора си) споделя, че това идва със своите недостатъци.
„Толкова много е поставено на плещите ѝ, но и около нея“, казва той.
„Тази предпоставка беше разбита по-късно. Много умели и по-млади играчи влязоха в отбора и вече не всичко беше на Кристин. Другите играчи имаха равен шанс да допринесат за успеха. Имаше фаза от между 6 и 10 месеца, когато в действителност всичко зависеше от нея, но постепенно качеството на останалите играчи се подобри и след това беше по-лесно.", допълва треньорът.
„Да имаш играч като Кристин никога не трябва да е недостатък. Когато си тръгна, липсата ѝ се усети много силно.“
Трансформация в историята на футбола
Канада не е известна като футболна нация, но пристигането на Синклер в националния отбор съвпада с най-успешния период на страната.
Канадките завършват четвърти на Световното първенство през 2003 г. Тогава Кристин вкарва три гола, а след това донася два последователни бронзови медала от Олимпийските игри през 2012 г. и 2016 г.
Синклер записва името си в спортната история на Канада, когато извежда отбора до триумфалния златен медал на Летните игри в Токио през 2020 г., с победи над силните Бразилия, САЩ и Швеция.
Сега със Световно първенство пред нея, тя има възможността да затвърди наследството си като един от най-трансформиращите играчи в историята на футбола.
Хайнер-Мьолер и Матисън смятат, че няма причина Синклер да не може да изведе Канада до славата. Класирането до елиминационния кръг обаче все още не е гарантирано. Прогресът зависи от последния мач от груповата фаза срещу домакина Австралия в понеделник.
„Те могат да бъдат претенденти за титлата. Мисля, че най-големият предшественик на успеха е предишният успех. Те са носителите на титлата от последния голям турнир.", казва Мьолер.
„Полезно е, че Канада идва с мисленето и със знанието на успешен отбор в световния футбол. Смятам, че ще се задържат във финалната четворка. Ако не стигнат до там, знам, че ще бъдат разочаровани.", завършва Мьолер.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: