КС сезира прокуратурата за потенциални престъпления на изборите през 2024-та Снимка: © Screenshot bTV

Конституционният съд изпраща в прокуратурата решението за повторното броене на бюлетините в над 2200 секции в страната, което доведе до преизчисление на мандатите в 51-ото Народно събрание. Това стана ясно от думите на докладчика по делото - конституционнния съдия Янаки Стоилов - по bTV.

"От самото начало съм поставил пред съда моето мнение, че след като приключим с разглеждането на делото и приемем решения, трябва да изпратим този доклад на прокуратурата – такова писмо е подписано от председателя на съда с копие от решението, за да се извърши проверка дали има данни за извършени престъпления", коментира Стоилов.

За "Булевард България" той уточни, че въпросното писмо с решението на съда е извън проверката на прокуратурата и поставените въпроси към съда, чиито отговори са публикувани на страницата на Конституционния съд и обновените протоколи от ЦИК.

Повторното преброяване на бюлетините откри нарушения в половината контролно преброени секции, посочени в жалбите от всички партии. Изборните резултати от октомври 2024 г. бяха оспорени - частично или изцяло - от всички партии без ГЕРБ и "ДПС-Ново начало".

Стоилов обясни, че данните за празните чували и липсващи гласове не са били изпратени веднага на прокуратурата, за да може КС да приеме своите заключения преди това.

"Това не беше направено в началото преди съдът да приеме своите заключения, защото се наложи допълнителна експертиза, за да взмемем решение дали има нередности", обясни Янаки Стоилов.

От думите му стана ясно, че освен празни чували, са били открити бюлетини и в чували, предназачени за отпадъци. Сега прокуратурата трябва да прецени дали това е умишлено и дали има данни за престъпление.

"Може и твърде вероятно тези бюлетини да не са загубени, а премахнати, но ние (КС, б.ред.) можем само да констатираме. Работа на прокуратурата е да защитава правата на гражданите и да прецени дали има извършено престъпление срещу избирателните им права", заяви Стоилов.

По думите му в три секции от различни избирателни райони е установено, че бюлетини са попълвани еднотипно и експертизата е потвърдила, че те са попълвани накуп. Затова близо 300 бюлетини там са били обявени за недействителни.

На въпрос дали са купувани членове на цели секционни избирателни комисии, той коментира: "Тези въпроси възникват, защото това няма как да стане скришом, там има наблюдатели и т.н.", каза Стоилов и допълни, че в част от обявените за недействителни бюлетини е посочена не само партия, но и преференция за конкретен кандидат.

"Прокуратурата може да тръгне по обратен път - -кой може да има интерес, ако освен партията е посочена и преференция?", каза Стоилов.

Той припомни, че подобно частично касиране на изборите е имало през 2009 и 2013 година, но делото сега е било най-тежко. В резултат на преизчислените мандати "Величие" влиза в парламента, а управляващата коалиция (ГЕРБ, БСП, ИТН, ДПС-Доган) запазва мнозинство от 121 гласа, макар че остава с 5 гласа по-малко.

ДПС - Пеевски губи 1110 гласа след преизчислението на изборния резултат


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Откраднатите бижута от Лувъра не са били застраховани

Подобни експонати се застраховат само при преместване или транспортиране за изложба

20:32 - 21.10.2025
Здраве

Ново Нордиск България започна национална информационна кампания: „Моето тегло е моето здраве“

Кампанията цели да информира обществото относно затлъстяването като хронично заболяване

18:29 - 21.10.2025
Важно днес

Васил Терзиев иска актуализация на бюджета на София за 40 млн. лв.

Средствата ще бъдат пренасочени от едни проекти към други в по-напреднал етап на изпълнение

17:57 - 21.10.2025
Важно днес

Какво знаем и какво не за нападението над прокурор Иво Илиев

Разследването е за "опит за убийство". Няма публични данни за травмите на прокурора

17:52 - 21.10.2025
Спорт

Валентина Георгиева се контузи на Световното в Джакарта

В момента националката е в болницата в Джакарта

17:18 - 21.10.2025
Бизнес

HBO Max вдига цените на абонаментите

Предстои да стане ясно с колко и кога ще поскъпне услугата и в България

16:47 - 21.10.2025
Важно днес

Държавният дълг надхвърли рекордните 17 млрд. лева от началото на годината

България се нареди сред държавите с най-бърз темп на задлъжняване в ЕС

16:37 - 21.10.2025
Важно днес

ГЕРБ и ИТН заговориха за ротационно председателство на Народното събрание

Народното събрание възобновява работата си от сряда

16:18 - 21.10.2025
Важно днес

Европа подкрепи призива на Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна по настоящите линии на фронта

ЕС ще обсъди използването на замразените руски активи като гаранция за нов заем от 140 млрд. евро в подкрепа на Украйна

15:46 - 21.10.2025