Футболният „Левски“ попадна в челните позиции на две престижни европейски класации, които показват развитието на клубните школи на континента. „Сините“ имат 10-ия най-млад отбор и са на трета позиция в подреждането на отборите, които разчитат най-много на собствени юноши.
Това показа месечният доклад на Футболната обсерватория CIES, която редовно публикува изследвания за европейските клубове. Сега от CIES са анализирали 31 първенства, 473 отбора и 12 141 футболисти.
Средната възраст на тима на Станимир Стоилов е 23,39 години, което го прави 10-ия най-млад на континента и първи сред българските клубове. „Сините“ са с 2,4 години „по-млади“ от средната възраст на тимовете в efbet лига.
„Ботев“ (Враца) заема престижното 12-о място в европейската класация със средна възраст на състава 23,43 г.
В топ 3 са украинският „Мариупол“, датският „Нордселанд“ и сръбският „Металац“. Сред първите десет личат още имената на италианския „Специя“, където играе националът Петко Христов, румънския „Динамо“ (Букурещ) и германския „Щутгарт“.
У нас най-възрастният състав е на „Пирин“ (Благоевград) – средно 29,55 години. „Орлетата“ привлякоха много опитни играчи като Петър Занев, Светослав Дяков и Николай Бодуров.
„Левски“ е трети в класацията на CIES, изчисляваща процента от играчите, които са юноши на отбора, в който играят. 59,1% от футболистите на „сините“ са излезли от тяхната школа. Това е с 38,5 процента повече от средното за страната.
В момента в първия състав на „Левски“ играят младите Марин Петков и Мартин Петков, Иван Горанов, братята Борислав и Радослав Цоневи, и други възпитаници на школата на отбора. Важно е да се отбележи, че финансовите проблеми на клуба, управляван от Наско Сираков, ги принудиха да разчитат предимно на свои кадри.
„Черно море“ е 20-и в Европа в тази класация с 41,7% собствени юноши. Първите две места са за словашкия „Жилина“ и румънския „Динамо“ (Букурещ). В челото са още испанските „Атлетик“ (Билбао) и „Реал“ (Сосиедад), които от години залагат основно на свои кадри.
ЦСКА 1948 няма нито един собствен юноша в тима си, а в същото положение са испанските „Елче“, „Хетафе“ и „Гранада“.
10-кратните шампиони от „Лудогорец“ водят убедително в класацията за най-много чужденци в отбора в сравнение със средното за съответната страна. 80% от футболистите на „орлите“ са с чуждо гражданство, а средно за България процентът е 33,7.
Това означава, че отборът от Разград е пред испанския „Атлетико“ (Мадрид), австрийския „Ред Бул“ (Залцбург) и френския „Лил“. Пети са „ЦСКА София“, които разчитат на 69,1% чужденци.
ЦСКА 1948 и „Арда“ (Кърджали) са в топ 20 по най-малък дял чуждестранни футболисти.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: