Лидл и Kаufland даряват заедно 300 000 лв. за респиратори Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Лидл България и Kаufland България, който глобално имат един собственик - немската група Schwarz, даряват 300 000 лева за закупуването на 8 дихателни апарата, които ще бъдат предоставени безвъзмездно на Министерството на здравеопазването.

В България е прецедент двете компании, които действат като конкуренти на пазара, да обединяват усилия.

Стойността на 8-те респиратора възлиза на 290 880 лв. Останалата част от сумата ще бъде дарена по сметката на Министерството на здравеопазването, в която се набират средства с цел подпомагане на лечебните заведения, в които се приемат пациенти с коронавирус.

Решението дарението да бъде насочено към Министерството на здравеопазването е взето след консултация с председателя на Националния оперативен щаб в лицето на генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски, като разпределението на респираторите по места и болници ще се извърши след изрична препоръка на Министерството на здравеопазването и Националния оперативен щаб.

„Изразяваме надежда дарението да допринесе за справяне с огромното предизвикателство, пред което е изправено цялото ни общество“, заявиха в съвместно изявление управителите на Лидл България Милена Драгийска и на Kaufland България - Иван Чернев.

Те благодариха на всички медицински специалисти, които са на първа линия в борбата с коронавируса, както и на всички институции, ангажирани с ограничаването на неговото разпространение. „Благодарим от сърце и на нашите служители, които в ситуацията на извънредно положение в България работят неуморно за това хората в страната да имат достъп до храна и стоки от първа необходимост“, се казва в изявлението.

От Лидл България и Kaufland България призоваха клиентите да следват препоръките на здравните власти. Двете компании за пореден път увериха, че няма нужда от презапасяване с хранителни продукти, защото разполагат с достатъчно наличности. От двете търговски вериги подчертаха, че осъзнават отговорността си към обществото и ще продължат да се грижат за това да отговарят на нуждите на клиентите и да оказват пълно съдействие на властите.

Спорт

ЦСКА показа отлична форма и в Първа лига

3:0 срещу "Септември"

23:16 - 09.08.2026
Важно днес

Неработещите абитуриенти плащат по-високи здравни вноски от 1 август

Сумата се повишава от 22,03 евро на 24,81 евро

18:27 - 09.08.2026
Важно днес

Ловци на педофили и руски неонацисти. На кого са подражавали непълнолетните, които пребиха до смърт Георги Кузев

Тийнейджърите са използвали жестове и методи, характерни за руски неонацистки движения

18:04 - 09.08.2026
Спорт

Джани Инфантино обикаля света като папа и отчаяно търси подкрепа

Изборите за нов президент на ФИФА са през март

16:31 - 09.08.2026
Спорт

ФИФА отрече Инфантино да е имал връзка със своя служителка и нападна УЕФА

Недоволството срещу Инфантино в Европа продължава да расте

15:53 - 09.08.2026
Външнополитически дневници

Регионите се съюзяват, или защо щраусовата тактика е проблем

България e неподготвена за ставащото в Черно море и широкия регион

13:41 - 09.08.2026
Важно днес

Борисов: Правителството на Радев управлява "примитивно"

Лидерът на ГЕРБ атакува кабинета за реакцията след инцидента с дрона и за появата на Димитър Стоянов с тениска на “Кинтекс”

12:17 - 09.08.2026
Важно днес

Йотова видя бели петна в защитата от дронове и се разочарова от политиците

Президентът очаква службите да установят произхода и целта на безпилотния апарат, който се взриви край Кардам

11:16 - 09.08.2026