Литва гласува на президентски избори, които се очаква да покажат какви ще се нагласите за европейския вот, но и за парламентарните избори през есента.
Настоящият държавен глава - защитник на Украйна, който настоява да бъде увеличен военния бюджет на страната, за да бъде гарантирана сигурността на гражданите ѝ, се бори за втори петгодишен мандат.
Въпреки че е сочен за фаворит, Гитанас Науседа ще има трудната задача да събере 50% от гласовете на първи тур, тъй като заедно във вота участват общо осем кандидати. Ако никой един от тях не бъде избран в неделя, литовците ще гласуват на балотаж на 26 май - две седмици преди европейските избори.
Войната в Украйна и заплахата, идваща от нея не само за Литва, а и за останалите прибалтийски държави, беше основна тема на предизборната кампания.
Според скорошно проучване малко над половината жители на страната вярват, че Литва може да се превърне в мишена на руска атака.
Основен опонент на сегашния президент е премиерът Ингрида Шимоните.
Тя също е "за" увеличаване на разходите на отбрана на страната, което да позволи модернизиране на армията и подкрепа за германската военна база на нейна територия.
Двамата са на сходни позиции и в отношението си към Русия, но по други теми имат и различия.
Така например, Шимоните подкрепя узаконяването на еднополовите бракове, а Науседа е против.
Науседа дълго време водеше в предизборната надпревара с огромна преднина, Шимоните бе на второ място. Но последните проучвания показват, че действащият президент е загубил десет процента от подкрепата си.
Причината за загубата на десетте процента от гласовете на президента може да се крие в лошите му отношения с коалиционния кабинет
Президентът и премиерът водят открита борба кой от тях да представлява страната при важни събития в чужбина и чия да е последната дума при разрешаването на вътрешни конфликти.
Функциите на президента в Литва се свежда до това да наблюдава международната и вътрешната политика, като в същото време е върховен главнокомандващ на армията.
В случая на Литва тази функция не толкова церемониална, както е в други държави, заради стратегическото ѝ местоположение по източния фланг на НАТО.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: