Отминаващото лято е било най-горещото и едно от най-сухите в България от началото на века. Това сочат данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Юни, юли и август са били особено горещи, като най-високата измерена температура е 42.2 градуса в Сандански на 16 юли. За сметка на това количествата на валежите в по-голямата част от страната са били под или около нормата. Сушата е засегнала най-сериозно Дунавската равнина и Горнотракийската низина.
Месец юни поставя и рекорд като най-топлия от 1930 г. насам. А средната температура е била в стойности, близки до най-високите отчетени през 2012 г.
В анализа си от НИМХ посочват, че високите температури и липсата на валежи заедно с човешката небрежност са довели до десетки пожари в страната това лято. От института припомнят за огнените стихии в районите на Хисаря, Карлово и Калояново, където в средата на юли изгоряха над 20 хил дка треви и гори, а в няколко общини беше обявено и частично бедствено положение.
През последните години различни части от Европа се борят с нетипични горещини. Това лято също не беше изключение с огромни горски пожари в Гърция и на други места.
Експерти посочват, че високите температури се дължат на топлата фаза "Ел Ниньо", която обхвана тропическия Тихи океан. Тя обаче не е единственият фактор и учените смятат, че екстремното време се дължи и на причинените от човека климатични промени.
Именно последиците от изменението на климата превръщат Европа в най-бързо затоплящия се континент. По последни данни на Световната метеорологична организация (СМО) и "Коперник" от 1991 г. насам затоплянето е два пъти по-високо от средното за света. И двете агенции предупредиха, че Европа трябва да направи значително повече, за да намали емисиите си и да ограничи глобалното затопляне.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: