Публикцията е обновена в 09:00 ч. на 19 февруари 2025 г. Първоначалната версия на новината цитираше информация на Reuters, според която България не беше сред държавите, поканени на срещата. По-късно стана ясно, че страната има покана и ще участва.
Франция ще бъде домакин на още една среща на високо равнище, на която да се обсъди бъдещето на Украйна и европейската сигурност. Този път в дискусиите ще участват държави, останали извън първоначалната среща на върха, съобщава Reuters.
Разширеният списък на гостите включва Румъния, Гърция, Чехия, трите балтийски държави - Литва, Латвия и Естония; Норвегия, Финландия, Швеция, Белгия и Канада.
Те ще присъединят към взелите участие в първата среща. Това са най-големите европейски икономики, сред които Великобритания, Германия, Италия, Испания, Дания, Полша и Нидерландия.
Подобно на форума в понеделник световните лидери ще обсъдят действията на руската и американската администрация и разговорите им около темата за прекратяване на войната в Украйна. Възможно е да се вземат важни решения за превъоръжаването на Европа и последващи действия.
България също е получила покана за срещата на върха и премиерът Росен Желязков ще участва в нея. Това стана ясно от изказване на бившия министър по европейските въпроси и дипломат Гергана Паси в интервю за bTV. По първоначална информация, представена от Reuters, София беше една от шестте държави без покана.
Срещата ще се проведе още днес - 19 февруари. Тя идва само ден след началото на разговорите между САЩ и Русия в Саудитска Арабия, които са първите между двете държави от началото на руската инвазия.
Руската делегация, водена от външния министър Сергей Лавров, се срещна с държавния секретар на САЩ Марко Рубио и други официални лица.
Украинският президент Володимир Зеленски отложи планираното си посещение в Саудитска Арабия, като повтори, че никакви решения за бъдещето на Украйна не трябва да се вземат без участието на Киев или Европа.
Ролята на европейските държави в преговорите с Русия остава неясна. Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог по-рано заяви, че Европа няма да участва пряко в преговорите, но увери, че нейните интереси ще бъдат взети предвид.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: