Един от най-великите професионални атлети в света - и легенда в "Тур дьо Франс" - 38-годишният британец Марк Кавендиш е пример за подражание на множество фенове на спорта.

Независимо от високото признание за постиженията му Кавендиш прекарва години наред в борба с тежки вътрешни изпитания, които едва не съсипват семейството му и почти го довеждат до границата между живота и смъртта.

Колоездачът, смятан за най-великия спринтьор в историята на Тура, разказва личната си история на мечтания възход, дълбокото падение и продължаващия път обратно към върха, в нов документален филм за Netflix "Never Enough" с премиера на 2 август.

В момента Марк Кавендиш дели рекорда за най-много етапни победи в колоездачната обиколка на Франция заедно с иконата на спорта Еди Меркс (опитът му да подобри историческото постижение през юли 2023 г. се провали заради неприятна контузия).

Преди да се завърне към професионалните състезания обаче, Кавендиш минава през няколко кризисни години, в които здравословното му състояние се влошава прогресивно.

През 2017 г. той е диагностициран с Епщайн-Бар - вирус, който може да предизвика хронична умора, напълно несъвместима с огромното физическо натоварване за един състезател. Въпреки това Кавендиш получава разрешение да участва в Тура, но приключва преждевременно заради сблъсък и падане.

Вирусът не само не изчезва, а състоянието му се влошава заради психическото напрежение, което го завладява.

"Не може да си бил най-добрият в света, а изведнъж вече да си неспособен на нищо. Как е възможно? Това се превърна в стрес за семейството ми. Беше кошмар да се живее край мен", разказва той пред Netflix, цитиран от Skynews.

Съпругата му потвърждава това - тя споделя, че кризата в брака им я е довела до ръба на търпението ѝ, след като Марк става "неузнаваем" и "напълно изгубен във всичко, което му се случи".

Кризата не се ограничава само в личния му живот - още през 2016 Кавендиш е привлечен към тима на Dimension Data, които разчитат на неговия талант, за да ги изведе на най-високо състезателно ниво. В момента, в който болестта му се появява обаче, всичко се променя.

През 2018 г. колоездачът не успява да покрие норматив в един от етапите на Тур дьо Франс, което провокира сериозен конфликт с мениджъра. Дъг Райдър го вади от тима за следващото лято, като заявява, че отборът е "потъващ кораб", а спонсорите го притискат за резултати.

След проваленото състезание Кавендиш решава да се прегледа при бившия лекар на отбора, който открива нови следи от вируса Епщайн-Бар и разбира, че колоездачът изобщо не е трябвало да излиза на състезанието.

Едновременно с това атлетът е диагностициран и с клинична депресия, която едва не го вкарва в болница.

Лекарят му решава, че ако го принуди да спре с колоезденето и да започне нов живот, психичното му състояние само ще се влоши. Докато Кавендиш вече се готви да обяви края на кариерата си, Dimension Data привличат психолога Дейвид Спиндлър, за да му помогне.

Спиндлър описва впечатленията си за Кавендиш от първата им среща като "човек с висок риск да си посегне или дори да отнеме живота си". Двамата сключват споразумение - "преди да направиш нещо със себе си, първо ми се обади".

Помощта се оказва от ключово значение. Докато пандемията преобръща целия спортен сезон, Марк Кавендиш получава ново предложение от бившия си мениджър и това слага началото на страхотното му завръщане в спорта през 2021.

Британецът се надяваше, че ще успее да подобри рекорда на Еди Меркс още тази година, но мечтата му остана на една ръка разстояние заради падане и фрактура на ключицата.

"Ще продължавам да се опитвам да побеждавам, докато вярвам, че мога да побеждавам", казва той в документалния филм - и въпреки че вече обяви предстоящия край на кариерата си през есента на 2023 г., надеждата за завръщането му остава.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Здраве

67% от хората се чувстват по-уморени след време, прекарано в скролване, отколкото след дълга работна концентрация

Спортистът, когато почива между натоварванията в тренировката, се разтяга, разпуска мускулатурата, пие вода, попива потта си… Не отива на лежанката да помпа бедра.

09:55 - 14.05.2025
Важно днес

Депутати изслушват Даниел Митов и полицаите от Пловдив за чадъра над контрабандата на цигари

Срещата е за закрити врати в комисията по вътрешна сигурност на парламента

09:28 - 14.05.2025
Бизнес

С Hyundai INSTER по следите на храната, която не трябва да бъде изхвърлена

Бизнесът с кауза на Светослава Симеонова

09:17 - 14.05.2025
Култура

Робърт де Ниро критикува остро Тръмп в речта си на фестивала в Кан

Носителят на две награди Оскар призова всеки, за когото свободата е ценна, да протестира

08:30 - 14.05.2025
Важно днес

Зеленски: Надявам се Тръмп да разбере, че Путин лъже за мир в Украйна

Украинският президент заминава за Турция в очакване на среща с Путин

08:15 - 14.05.2025
Важно днес

София осъмна без градски транспорт и стачката може да продължи

Транспортните работници искат увеличение на заплатите, но общината казва, че няма пари

07:51 - 14.05.2025
Култура

Първите 10 държави достигнаха финала на "Евровизия". Публиката класира само една песен на английски

Първият полуфинал на "Евровизия" поднесе на зрителите изненади - отпаднали фаворити, нов метод за обявяване на резултати и поздрав от Селион Дион

01:30 - 14.05.2025
Спорт

ЦСКА с нова разгромна победа

Играчите на Томаш нямат спирка преди финала за Купата

23:31 - 13.05.2025
Важно днес

МОН иска да ореже правата на кметовете заради Васил Терзиев

Красимир Вълчев смята да предложи промени в закона

19:04 - 13.05.2025