Мащабна експлозия избухна в един от най-големите складове за ракети в Русия Снимка: © Screenshot, X

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Мощна експлозия избухна в руски склад за ракети и боеприпаси във вторник следобед, като предизвика незабавна евакуация на няколко села в източната част на Владимирска област - недалеч от Москва. Инцидентът е станал в района на град Киржач. По неофициална информация на The Moscow Times взривът е избухнал в един от най-големите складове за ракети и боеприпаси в страната.

Министерството на отбраната на Русия твърди, че боеприпасите на територията на обекта са започнали да се детонират вследствие на пожар, причинен от "нарушение на изискванията за безопасност".

Към момента не се съобщава за пострадали.

Кадри, разпространени в социалните мрежи, показват огромно огнено кълбо и гъст черен дим, издигащ се над склада. Местното издание Zebra TV съобщава, че взривовете са станали на територията на 51-ви арсенал на Главното ракетно-артилерийско управление – ключово военно хранилище.

The Moscow Times цитира Андрий Коваленко, украински експерт в борбата с дезинформацията, според когото в 51-ви арсенал се съхраняват около 105 000 тона боеприпаси. Конкретният военен обект е от съществено значение за логистичната верига на Кремъл за снабдяване на сухопътните ѝ сили с широк набор от конвенционални боеприпаси.

Различни канали в Х и Telegram съобщават, че взривът е вследствие на украинска атака. Към този момент обаче Киев не е поел отговорност за експлозията.

По данни на канала Baza, свързан с руските служби за сигурност, в района са отчетени поне 10-11 последователни взрива. На място са изпратени екипи на пожарната от съседни региони.

Губернаторът на Владимирска област Александър Авдеев заяви, че достъпът до пътя от Москва към Киржач е временно блокиран.

Очаквайте подробности

Важно днес

Крум Зарков: Няма вариант БСП да не влезе в парламента

Българската социалистическа партия няма да тропа по ничия врата вече, каза председателят ѝ

22:15 - 06.03.2026
Важно днес

Асен Василев: Задава се хаос, ако удължителният бюджет не бъде приет

"На кого ще се запише вината" е мислене ала ГЕРБ"

21:20 - 06.03.2026
Важно днес

Делян Пеевски се разпозна в сигнала на Теодора Георгиева и я заплаши с прокуратурата

Самата Теодора Георгиева подаде сигнал за натиск и заплахи от страна на висши прокурори и "политически лидер, санкциониран за корупция"

19:10 - 06.03.2026
Спорт

Владимир Зографски постигна най-добрия резултат в кариерата си

Българинът за първи път се качи на подиума в Световната купа по ски скокове

18:57 - 06.03.2026
Пътуване

Wizz Air получи одобрение за полети до САЩ

Авиокомпанията ще изпълнява чартъри по време на Световното по футбол

18:42 - 06.03.2026
Важно днес

"Драмата" с оставката в МРРБ приключи и вече има нов министър

Николай Найденов е новият регионален министър

18:41 - 06.03.2026
Спорт

Състоянието на Малена Замфирова е тежко, отложиха операцията ѝ с няколко дни

Според полицията в Чехия туристът, ударил Малена, не е бил пиян

18:24 - 06.03.2026
Важно днес

Опра Уинфри минус 23 кг. вече не говори за отслабване само чрез диети и спорт

„Разбрах, че преяждането не причинява затлъстяването. Затлъстяването причинява преяждането, споделя американската ТВ водеща

18:13 - 06.03.2026