Силни експлозии са чути в Дамаск рано във вторник. Съобщенията за това идват, след като Сирийският център на наблюдение на правата на човека (SOHR) заяви, че около 250 израелски въздушни удара са нанесени по сирийска територия, откакто падна режимът на Асад.
Ударите са насочени към ключови военни цели на сирийския режим и са описани като “най-мащабните в историята на Сирия“. Според базираната във Великобритания организация, която разчита на информатори в Сирия, Израел е атакувал над 100 цели само за последните 12 часа.
SOHR посочва, че при ударите над Дамаск е атакуван и изследователски център, свързан с разработката на химически оръжия. След бомбардировките очевидци съобщават за силен мирис на газ. Това поражда опасения, че режимът е запазил част от химическите си запаси, използвани в миналото срещу цивилни и опозиционни сили.
Тел Авив твърди, че предприема тези действия, за да предотврати попадането на такива оръжия в ръцете на екстремистки групировки.
Video shows large explosion in the countryside of Syria’s capital Damascus following suspected Israeli airstrikes, according to local reports
— The New Region (@thenewregion) December 9, 2024
Suspected Israeli airstrikes have been reported in several other areas in Syria as well in the past few hours pic.twitter.com/COjRj6nMqt
Бомбардировки има срещу обекти в цяла Сирия. Различни международни актьори в Близкия изток в момента се опитват да защитят интересите си в страната, която има ключово геополитическо значение за Близкия изток. От години там са намесени интереси на различни държави, включително:
- Русия, която подкрепяше сирийското правителство на сваления Башар Асад;
- САЩ, които подкрепят кюрдските сили и някои опозиционни групи, за да се борят срещу тероризма и да ограничат влиянието на Иран;
- Турция, която провежда операции срещу кюрдски групи, които смята за заплаха за своята национална сигурност;
- Израел, която осъществява удари срещу ирански и проирански обекти в Сирия.
"The Guardian" съобщава, че Израел, Турция и САЩ провеждат военни действия в района, а бившите поддръжници на Асад в лицето на Русия и Иран също се включват в усилията за оформяне на бъдеща Сирия.
Вашингтон нанесе удари по цели, свързани с "Ислямска държава" (ИД) в Централна Сирия. Турция атакува подкрепяните от американците кюрдски сили.
В понеделник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен предупреди, че терористичната групировка "Ислямска държава" ще се опита да използва случващото се в Сирия, за да възстанови позициите си там.
Блинкен добави, че изявленията на бунтовническите лидери, свалили режима на Асад, за изграждане на приобщаващо управление в страната са добре дошли, но истинската мярка ще бъде в действията, които те предприемат.
"Историята показва колко бързо моменти на обещание могат да прерастнат в конфликти и насилие. ИД ще се опита да използва този период, за да възстанови способностите си и да създаде сигурни убежища. Както показват нашите прецизни удари през уикенда, ние сме решени да не позволим това да се случи", каза той.
Събитията в Сирия се развиват със зашеметяващо бързо темпо. В понеделник Съветът за сигурност на ООН се събра, за да обсъди ситуацията в страната след изненадващите развития там. Той се е обединил около необходимостта от запазване на суверенитета и териториалната цялост на Сирия и ще работи по съвместно изявление през следващите дни,
Европа спира да приема сирийски бежанци
Междувременно няколко европейски страни, сред които Германия, Франция, Швеция, Дания и Гърция, спряха разглеждането на молби на сирийски бежанци.
Първото подобно решение за замразяване на молбите взе Федералната служба за миграцията и бежанците на Германия. След това последваха и други държави.
Спрени са над 47 хил. молби за убежище в Германия, по които все още не е взето решение.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: