МВР призна за поне едно общо учение с групата на Ивайло Калушев от Петрохан

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министерството на вътрешните работи потвърди, че има поне едно общо учение с групата на Ивайло Калушев от хижа "Петрохан".

Това стана след изнесената информация от Ивайло Мирчев (ППДБ), че групата е водила "съвместни тактически учения с полицейски подразделения от Монтана".

Мирчев твърдеше, че те са извършени през април 2025 г., но в справката на МВР периодът е различен - 3 май 2023 г.

По това време директор на ОДМВР Монтана е бил Бисер Йончев. Той напуска поста си в края на месец май 2023. Периодът съвпада със служебния кабинет на Гълъб Донев, с вътрешен министър Иван Демерджиев.

Самият Иван Демерджиев се усъмни в официалната информация от МВР. Според негови данни - през април и май 2025 г. са проведени две учения на МВР с групата на Калушев.

„Нека в МВР да влезе нормален министър, нека да извади цялата информация, да извади записите от камерите, нека ги покаже на обществото, нека се извадят всички документи, които искат, които търсят и тогава съм готов да коментираме. Само се надявам пожарът, който се случи днес във Враца, да няма връзка с това, защото до мен достига информация, че доста документи започват да напускат различни институции и да се заличават следи“, казва той в интервю за bTV.

Учението, за което МВР съобщи в петък, е било проведено през май 2023 г. в изоставена сграда на т.нар. „Хирургичен блок“ в гр. Монтана, съвместно със служители на организацията на Калушев.

Преди това е направен контакт с представители на организацията, които са предоставили AIRSOFT оборудване на МВР.

Оръжията за еърсофт са реплики на автомати, които изстрелват пластмасови топчета вместо боеприпаси.

То е било дадено от И.К, И.И и Н.З., съобщават от министерството. Инициалите съвпадат с имената на загиналите Ивайло Калушев, Ивайло Иванов и Николай Златков.

Планирано е било "обучение за повишаване на професионалната подготовка на служителите от сектор „Специални тактически действия“ на дирекцията, „съвместно със служители на Национална агенция за контрол на защитените територии“.

Темата на занятието е била: „Движение по стълбища. Заемане на изходно положение. Контрол – видове. Излизане от прикритие – отляво/ отдясно. Действие при възникване на заплаха. Избор на позиция на стълбищата/ етажна площадка.“ Планът е утвърден на 25 април 2023 г., става ясно от съобщението на МВР.

От полицията в Монтана съобщават, че нямат други данни за съвместни обучения с организацията на Калушев.

В МВР обаче продължава да се води вътрешна проверка за всички по-ранни сигнали по случая „Петрохан“ и за дейността на неправителствената организация, както и на работата по тях, извършена от компетентните структури на МВР.

Важно днес

Крум Зарков: Няма вариант БСП да не влезе в парламента

Българската социалистическа партия няма да тропа по ничия врата вече, каза председателят ѝ

22:15 - 06.03.2026
Важно днес

Асен Василев: Задава се хаос, ако удължителният бюджет не бъде приет

"На кого ще се запише вината" е мислене ала ГЕРБ"

21:20 - 06.03.2026
Важно днес

Делян Пеевски се разпозна в сигнала на Теодора Георгиева и я заплаши с прокуратурата

Самата Теодора Георгиева подаде сигнал за натиск и заплахи от страна на висши прокурори и "политически лидер, санкциониран за корупция"

19:10 - 06.03.2026
Спорт

Владимир Зографски постигна най-добрия резултат в кариерата си

Българинът за първи път се качи на подиума в Световната купа по ски скокове

18:57 - 06.03.2026
Пътуване

Wizz Air получи одобрение за полети до САЩ

Авиокомпанията ще изпълнява чартъри по време на Световното по футбол

18:42 - 06.03.2026
Важно днес

"Драмата" с оставката в МРРБ приключи и вече има нов министър

Николай Найденов е новият регионален министър

18:41 - 06.03.2026
Спорт

Състоянието на Малена Замфирова е тежко, отложиха операцията ѝ с няколко дни

Според полицията в Чехия туристът, ударил Малена, не е бил пиян

18:24 - 06.03.2026
Важно днес

Опра Уинфри минус 23 кг. вече не говори за отслабване само чрез диети и спорт

„Разбрах, че преяждането не причинява затлъстяването. Затлъстяването причинява преяждането, споделя американската ТВ водеща

18:13 - 06.03.2026