Над 100 000 души протестираха в Тел Авив срещу плана за превземане на Газа Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Над 100 000 души се събраха в центъра на Тел Авив в събота вечер, за да се противопоставят на решението на премиера Бенямин Нетаняху да разшири военната операция в Ивицата Газа, предава BBC.

На 8 август 2025 г. кабинетът за сигурност на Израел обяви, че е взето решение да бъде превзет град Газа – ход, който според армията може да застраши живота на заложниците, държани в палестинския анклав.

Организаторите на демонстрацията посочват, че на протеста са присъствали над 100 000 души, които настояват за незабавно прекратяване на военните действия и освобождаване на заложниците.

Проучвания на общественото мнение показват, че огромното мнозинство от израелците подкрепят незабавно прекратяване на конфликта, за да бъдат освободени останалите около 50 заложници, като властите смятат, че приблизително 20 от тях са още живи.

Израелското правителство е подложено на остри критики както в страната, така и от редица държави, сред които Великобритания, Германия, Италия, Нова Зеландия, Австралия, Турция и Китай, заради плановете да се разшири войната. Критиките от Берлин идват и на фона на решението на Германия да спре оръжейния износ за Израел. Очаква се пълният състав на израелския кабинет да даде окончателно одобрение на плана за превземането на Газа днес.

ООН се обяви категорично против разширяването на израелската офанзива и предупреди за опасност от огромни човешки страдания и влошаване на кризата с глада.

Досега повечето заложници бяха освободени в резултат на дипломатически преговори. Разговорите за прекратяване на огъня, които можеха да доведат до нови освобождавания, се провалиха през юли.

В Тел Авив често се провеждат митинги с призиви за споразумение с „Хамас“ и прекратяване на военните действия, започнали след атаката на групировката на 7 октомври 2023 г.

На митинга протестиращи са развявали израелски знамена, държали са плакати със снимки на заложници и призиви към правителството или към Тръмп да спре ескалацията. Малка група е носела снимки на деца, убити в Газа, съобщава The Guardian.

По данни на здравното министерство в Газа, контролирано от „Хамас“, израелските военни са убили над 61 000 палестинци от началото на войната, включително най-малко 39 за последното денонощие.

Някои от крайнодесните съюзници на Нетаняху настояват за пълен контрол върху Газа. Армията предупреждава, че това ще постави заложниците в още по-голяма опасност.

Семействата на заложниците потеглиха с лодки към Газа, докато Нетаняху обсъжда пълна окупация на анклава

Важно днес

Йордан Цонев напусна политиката

Решението му идва след 36 години обществена дейност

13:15 - 23.06.2026
Важно днес

Няма доказателства Олег Невзоров да е извършил престъпление

Украинският бизнесмен е разпитан като свидетел, а не като обвиняем по случая “Баба Алино”

13:00 - 23.06.2026
Бизнес

Във Великобритания беше спечелено първото дело с помощта на AI адвокат

Изкуственият интелект е подготвил документите по делото

12:56 - 23.06.2026
Важно днес

Торс на Херакъл и мозайка са открити при разкопките на Хераклея Синтика

Предполага се, че на мястото е съществувал храм от  III–II век пр. Хр.,

11:23 - 23.06.2026
Важно днес

Десетки са сигналите за мазут по Южното черноморие

Източникът не може да бъде установен

11:04 - 23.06.2026
Живот

Държавата на евтиния лукс и скъпия таратор

Имаме културен проблем, който се превръща в икономически

10:27 - 23.06.2026
Важно днес

Външният министър Велислава Петрова изразявала себе си с роклята с голо рамо

Според нея по-големият въпрос е разпространението на конкретната снимка

10:24 - 23.06.2026
Важно днес

Ремонти на "Хемус" и "Тракия" временно променят движението в отделни участъци

Графикът предвижда те да приключат до 25 юни

09:52 - 23.06.2026
Важно днес

КЗК глоби две фирми за фалшиво “немско масло” без мляко, имитиращо марката с “краварката в левия ъгъл”

Санкциите са за близо 310 хил. евро заради заблуда на потребителите

08:09 - 23.06.2026