Стачкуващите синдикати блокират движението на автобусите, тролеите и трамваите в София вече цял ден.
Протестиращите смятат да продължат стачните си действия и на 15 май.
Този път Столична община не е обявила неучебен ден за четвъртък.
Единствено метрото не е спряло работа, а от общинското дружество обявиха, че то ще продължи да превозва жителите на столицата в нормалния си график независимо от протеста на наземния транспорт.
Движат се и частните автобусни линии 12, 18, 20, 21, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 81, 86, 90, 117, 118, 119.
Тодор Капитанов от КНСБ заявява пред БТА, че стачката не е спряла, защото никой не поканил синдикатите на среща. Те отказват и да носят отговорност за по-нататъшните действия на служителите в ЦГМ.
Кметът на София Васил Терзиев отправи покана към профсъюзите за преговори през ефира на "Лице в лице" по bTV и призова транспортът да бъде освободен, защото протестът не може да е "на цената на комфорта на софиянци".
"Това, което съм отстоявал от самото начало, е, че няма как да има 400 лв. увеличение за абсолютно всички в четирите дружества. Имаме възможност да осигурим тези 100 лв., които са предложени. Работим по 100-процентово увеличение на бонуса (290 лв. б.р.), което би позволило да постигнем за работещите в електротранспорта и автотранспорта да се получи 400 лв. увеличение", казва той.
Терзиев признава, че има голяма разлика между възнагражденията и претовареността на служителите в Метрото спрямо тези в Автотранспорта.
"Аз търся диалог, но искам да има нещо, което да предложи едната и другата страна, за да може да се приближим към желания резултат", каза още той.
Министерството на финансите прехвърляло въпросите им към Столична община, а кметът на София Васил Терзиев е на позиция, че евентуално увеличение на заплатите може да има само при подкрепа от държавния бюджет.
По-рано днес Теменужка Петкова посъветва Терзиев да извади пари от "собствени приходи или преходни остатъци", които тя оцени на 600 милиона лева.
Междувременно Бойко Борисов подкрепи протеста на синдикатите, защото "софиянци трябва да си изстрадат промяната и спасителите".
Зам.-кметът на София Иван Василев обвини Петкова в разпространение на невярна информация за финансовото състояние на общината.
"Ако говорим за наличностите по сметки на Столична община, а не преходен остатък, то те към 30 април 2025 г. са временно завишени поради интензивната данъчна кампания и естествено занижените разходи, съгласно законовото изискване да не се поемат ангажименти до приемането на бюджета. Средствата са предназначени за изпълнение на заложените дейности до края на цялата 2025 година и включват и целеви остатъци, които не могат да се ползват за други нужди", уточнява той.
Столична община е предложила да увеличи заплатите със 100 лв. за новата бюджетна година, но това не се приема от синдикатите.
"Служителите тук са бесни и не слушат никого, тези 100 лв., които им предлагат, не им стигат, за тях това е унижение", казва Капитанов.
Протестиращите всъщност искат 400 лв. годишно увеличение на заплатата през 2025 г., 500 лв. през 2026 г. и 600 лв. през 2027 г.
"Спаси София" на Борис Бонев, които доскоро управляваха транспортния сектор в общината със свой зам.-кмет, разкритикуваха "извиването на ръце" от страна на синдикатите.
Те посочват, че исканията за повсеместно увеличение на заплатите с 1500 лв. за три години са "екстремни и неизпълними".
Според "Спаси София" решението е в повишаването на доходите на "дефицитните професии - водачи и сервизни работници", купуването на нови превозни средства, ремонт на депата и изграждане на санитарни възли на крайните спирки и обособяване на коридори за градския транспорт.
"За това се изисква политическа смелост и посветеност, каквито не срещнахме в кмета и екипа му. Планът с мерките и решенията е готов и дано тези протести накарат кмета да се ангражира по-сериозно с проблемите на хората и транспорта", се казва в тяхната позиция.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: