Затваря най-големият завод за хартия "Монди Стамболийски"

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Заводът на "Монди" в град Стамболийски ще прекрати дейността си от Нова година.

Новината беше обявена от ръководителя на КНСБ в Пловдив Боян Бойкински и е потвърдена от кмета на общината.

Решението ще засегне малко над 300 работници от 19-хилядния град край Пловдив.

Това е най-големият завод за целулоза и крафт хартия в България и е най-големият работодател в Стамболийски.

Спирането на дейността му е обявено малко след пожара в края на септември, при който изгоря машина за производство на крафт хартия.

При инцидента не пострадаха хора, но щетите по техниката са били толкова големи, че възстановяването им се е оказало по-скъпо отколкото закриването на цялата база.

"Освобождаването ще става поетапно след Нова година. Накрая ще оставят една група, за да консервира скъпите машини. Решението за затварянето на завода е на австрийското ръководство на завода. Макар че все още има 6-7 кранове, които ремонтират, явно са решили, че така им е по-изгодно", казва пред БНР кметът на община Стамболийски Петър Неделев.

Той подчертава, че ефектът от закриването на завода ще е двоен заради факта, че "всяко горско в страната има договор за изкупуване на дървесина" с компанията.

За 2023 г. "Монди Стамболийски" има почти 192 милиона лева приходи, като отчита счетоводна загуба от около 3 млн. лв.

Година по-рано, през 2022 г. приходите им са надскочили 301 млн. лв., а печалбата е била 39 млн. лв.

Собственикът Mondi Group е един от най-големите световни производители на хартия и опаковъчни материали и са No.1 в производството на крафт хартия.

Фабриката за хартия в Стамболийски е създадена през 1952 г., приватизирана е през 1997 г., първоначално от турски инвеститор, но през 2006 сменя собствеността си и става част от Mondi Group.

Технологии

Anthropic ще плати рекордно обезщетение за теглене на книги от пиратски сайтове

AI компанията е използвала книгите за обучение на Claude

16:24 - 21.07.2026
Важно днес

"Прогресивна България" презюмира работещите на непълен работен ден като престъпници

Управлюяващите ще борят сивата икономика, като намали отпуските на служителите на непълен работен ден

16:20 - 21.07.2026
Живот

През седмицата е адвокат. През уикенда ендуро състезател

За Венета спортът е начинът, по който функционира - физически, психически и професионално

15:32 - 21.07.2026
Важно днес

Смъртта на мъж при полицейско задържане доведе до протести в Италия

Полицията се сблъска с демонстранти по време на протест в Болоня

15:32 - 21.07.2026
Важно днес

Асен Василев сложи вратовръзка на пера заради Бюджет 2026 на Гълъб Донев

Бившият министър на финансите се включи с хумор в дебата срещу най-противоречивите идеи на Донев

15:29 - 21.07.2026
Важно днес

Мълния е предизвикала пожар в Национален парк „Пирин“

Огънят е в труднодостъпен район над местността Бетоловото

14:55 - 21.07.2026
Спорт

FIFA разследва Аржентина след сбиването на финала на Мондиал 2026

Трима играчи може да бъдат наказани със спиране на състезателните права

14:48 - 21.07.2026
Важно днес

Слави Василев обяви външната политика за "тънка материя" и очаква услуги от САЩ в замяна на самолетите на Безмер

Депутатът от ПБ подкрепи разполагането на американските самолети на авиобаза "Безмер"

14:23 - 21.07.2026
Важно днес

Йотова: Американските самолети в „Безмер“ няма да направят България част от войната в Иран

Президентът заяви, че самолетите-цистерни няма да извършват действия в българското въздушно пространство

13:51 - 21.07.2026