Премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн обяви, че след две седмици и половина, на 7 февруари, ще се откаже от поста си. 42-годишната Ардърн направи изявлението си през сълзи.
"Знам какво ви трябва за тази работа и знам, че нямам достатъчно сили. Толкова е просто", оправда решението си тя на първата си пресконференция за тази година. "Даваме, докато можем да го правим и в един момент всичко свършва. А за мен е време сега."
„С такава привилегирована роля идва и отговорността, включително отговорността да знаеш кога си правилният човек да ръководиш и кога не си“, каза още тя. Можете и трябва да вършите работата само когато имате пълен резервоар, плюс малко резерв за непланираните и неочаквани предизвикателства, които неизбежно идват.“
Jacinda Ardern has stepped down as New Zealand prime minister in an emotional and surprise announcement.
— SBS News (@SBSNews) January 19, 2023
Read more: https://t.co/NwTJbFVEKG pic.twitter.com/N6jKMLUHDW
Нейната оставка ще влезе в сила след назначаването на нов премиер. Тази неделя Лейбъристката партия ще избира своя следващ лидер. Ардърн обяви датата и за парламентарни избори: тихоокеанската държава ще гласува на 14 октомври.
Джасинда Ардърн попадна във фокуса на медиите по света, когато стана най-младият министър-председател в света през 2017 г. Тогава тя беше само на 37 години. За няколко месеца тя се издигна от заместник-лидер на опозицията до глава на правителството. Нейната политическа харизма има име в Нова Зеландия: Jacindamania/ Джасиндамания.
През юни 2018 г., тя стана първата жена министър-председател от десетилетия, родила, докато е на поста. Ардърн е с бащата на дъщеря си - журналиста Кларк Гейфорд, от 2013 г.
Поради силната си емпатия и в същото време твърдо, но успешно справяне с кризи, Ардърн бързо си направи име в международен план.
На изборите през октомври 2020 г. тя спечели убедителна победа за лейбъристите и беше преизбрана за още три години.
Ардърн трябваше да се справя с няколко сериозни кризи, докато е на поста.
През март 2019 г. десен екстремист от Австралия застреля в Крайстчърч 51 мюсюлмани в две джамии. Реакцията ѝ тогава ѝ донесе голямо признание в чужбина.
През декември 2019 г. повече от 20 души загинаха при изригването на вулкан на остров Уайт. Няколко месеца по-късно дойде и пандемията. Правителството на Ардерн отговори с един от най-строгите локдауни в света, затваряйки страната за чуждестранни посетители, но министър-председателката на страната успея да придаде на всичко това човешко лице. Нова Зеландия премина през пандемията относително невредима за дълго време. След година и половина Ардерн трябваше да признае, че никоя страна в света не може напълно да изкорени корона вируса в дългосрочен план. „Стратегията за нулев Covid“ беше отменена в края на 2021 г.
Сана Марин и Джасинда Ардърн : Не се срещаме като "връстнички", а като министър-председателки
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: