Найден Тодоров: Главчев назначи човек на Христо Мутафчиев за мой заместник, без да го искам

Министърът на културата Найден Тодоров обвини Христо Мутафчиев от Съюза на артистите в България, че кадрува в министерството и че стои зад атаката срещу него.

Тодоров даде интервю за bTV ден след като Съюзът разпространи информация за това, че театрите в почти цяла България са оставени без пари за външни доставчици, спира се токът преди премиери и т.н.

Той не отрече, че има финансови проблеми на много места, защото министерството е изчерпало целия бюджет за сценичните изкуства. Дължимите суми са около 5 милиона лева, но те вече започват да се изплащат с парите за януари.

Още по-сериозният проблем се оказва откритият конфликт между него и зам.-министъра, който отговаря за театралния ресор - Илко Ганев.

Според Найден Тодоров - Ганев е назначен по искане на Христо Мутафчиев, без той като министър да е съгласен с избора.

"Не е от моя екип, не съм го избирал. Премиерът ми го сложи. Той знае, че аз не го искам. След първите 2 месеца стана ясно, че комуникацията е трудна. Липсва комуникация просто", каза Тодоров пред сутрешния блок на bTV.

По думите му - Ганев е "дясната ръка на Христо Мутафчиев" и получава информация за състоянието на театрите още преди той като министър да я разбере. Тодоров направи и връзка със скандала с източването на театрите в Разград и Смолян, като попита защо проверката на инспектората по случая е направила всичко възможно да не потърси отговорност за действията на зам.-министъра Илко Ганев, който би трябвало да следи този ресор.

Илко Ганев пое поста на заместник-министър на културата на 19 април, само няколко дни след всъпване в длъжност на кабинета Главчев.

През август обаче той внезапно беше освободен заедно с останалите двама души от политическия кабинет - Виктор Стоянов и Амелия Гешева.

Седмица след уволнението - Илко Ганев и Гешева бяха върнати на постовете си, а през септември в екипа се появи изненадващо и Калин Вельов (за кратко депутат от ГЕРБ).

Според Тодоров - първото назначение на Ганев е станало след негов разговор с Христо Мутафчиев и е останал до края на първия мандат на Главчев през август. Връщането му след това вече е станало без министърът да бъде попитан.

Калин Вельов също е назначен за зам.-министър без съгласието на Найден Тодоров.

Кой е Илко Ганев

Илко Ганев е доктор по театрознание към Института за изследване на изкуствата при БАН. От 2015 г. управлява собствена културна организация, реализираща независими проекти в областта на сценичните и аудиовизуалните изкуства, както и творчески дейности за интеграция на деца и младежи с увреждания.

Работил е като редактор и сценарист в Българската национална телевизия, както и в редица продуцентски компании. От 2020 г. е член на Творческия съвет на Столичната програма „Култура“. От 2016 г. е експерт-оценител по програми за финансиране на творчески проекти към Столичната община, Министерството на културата и Националния фонд „Култура“.

Бил е ръководител на комуникациите и връзките с обществеността в Международния театрален фестивал „Варненско лято“, както и в екипа на Софийския театрален салон, организиран от Съюза на артистите в България.

От м. юни 2023 г. е съветник в Политическия кабинет на министъра на културата (Кръстю Кръстев). Участва в актуализирането на нормативната уредба в областта на сценичните изкуства и на нормативната уредба на Национален фонд „Култура“ и Национален филмов център.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Урсула фон дер Лайен ще посети ВМЗ Сопот в неделя

Премиерът Росен Желязков ще посрещне председателя на ЕК в България

13:08 - 28.08.2025
Спорт

Рио и Макс - децата, които откраднаха шоуто на старта на Висшата лига в Англия

Тийн суперталантите на "Ливърпул" и "Арсенал" още не шофират, затрупани са от домашни, но вече са звезди

13:00 - 28.08.2025
Важно днес

Русия удари сградите на ЕС и Британския съвет в Киев

Москва "отхвърля мира и избира терора" и още европейски реакции след ракетния обстрел срещу украинската столица

12:13 - 28.08.2025
Важно днес

Обвиняемият по делото "Митници" Паскал беше отведен за първи разпит в Антикорупционната комисия

Адвокатът на другата обвиняема - Петя Банкова, очаква затваряне на делото след връщането на Паскал

11:45 - 28.08.2025
Важно днес

Катастрофа затвори участък от АМ "Хемус". Трима души са пострадали

Млад шофьор е в много тежко състояние, а други две жени са пострадали при инцидента

11:14 - 28.08.2025
Важно днес

САЩ ограничават срока на студентските визи на фона на спад в броя на чуждестранните студенти

Администрацията на Тръмп планира ограничения за студентските визи (F) и тези за културен обмен (J)

10:35 - 28.08.2025
Важно днес

Държавата глоби Ryanair с 10 000 лева заради сваленото от борда дете в инвалидна количка

Гроздан Караджов иска 10 пъти по-високи глоби за авиокомпании при нарушения

10:00 - 28.08.2025
Важно днес

Големите вериги ще обявяват всеки ден цените на 100 типа продукти след Нова година

Задължението важи за всеки магазин от верига, въпреки че нарушава правилата за конкуренция

09:12 - 28.08.2025
Важно днес

14-годишно момиче е сред жертвите на масирана руска атака срещу Киев

Стотици хора са намерили подслон в спирките на метрото в града

07:36 - 28.08.2025