Найден Тодоров опроверга инспектората на Главчев в нов епизод от скандала с театрите в Разград и Смолян

Одит на Главния инспекторат на Министерския съвет показа драстични пропуски в администрацията на Министерството на културата.

Поводът беше скандалът с източването на милиони от театрите в Разград и Смолян, но в доклада на Инспектората се вижда и още нарушения на системно ниво.

В същото време - министърът на културата Найден Тодоров излезе с отделно съобщение, за да опровергае част от доклада, в който се твърдеше, че той лично е одобрявал преразхода на двата театъра.

"През проверявания период контролът на дейността на културните институти, обект на проверката, е осъществяван формално, като е сведен единствено до получаване на спорадична и частична информация и отчети, чието съдържание никой в Министерството на културата не анализира. Липсата на ефективен механизъм за отчетност и контрол е индикатор за допускане на системни нарушения в дейността на администрацията", пише в доклада.

Докладът открива, че двата театъра са увеличили разходите си за заплати за един месец съответно с 11 и 14 пъти - но това не е спряно веднага, защото "не са заложени лимити за разходите на отделните културни институти", което е в нарушение на устройствения правилник на Министерството.

Общата сума на разходите за август и септември на двата провинциални театъра е стигнала до над 3,4 милиона лева - и то с драстичната разлика на месечно ниво.

Въпреки това са допуснати през системата СЕБРА с потвърждение от директора на дирекция "Бюджет" и началника на отдел "Бюджет" в Министерството на културата, като са направени на няколко транша.

Тук идва и конфликтната точка в интерпретациите на Инспектората на Министерски съвет и версията на Найден Тодоров.

В доклада на Инспектората се казва следното:

"Едва след извършеното потвърждаване на заявените суми за заплати през месец август и септември 2024 г. с писмо от 30 септември 2024 г. директорът на дирекция "Бюджет" е информирал министъра на културата за изпълнението на бюджета", пише в одита.

  • "На първата страница на писмото министърът на културата е положил положителна резолюция "Да" и подпис, а на последната страница е записал "Одобрявам" и подпис". С взетото управленско решение министърът на културата е одобрил извършените разходи за възнаграждения на персонала на двата културни института".

Според Найден Тодоров обаче това не е вярно.

Той публикува копие от въпросното писмо с неговите подписи, в което има две части. Едната е справката за направените разходи на всички театри за периода януари - септември.

  • Преразходът на Смолянския театър от януари до септември е бил 412% - с извършени рахзходи над 6,2 млн. лв. при уточнен план от 1,5 млн. лв. Това означава, че дупката в бюджета му е трябвало да стане видима много по-рано от август 2024 г.
  • При Разградския център - преразходът за първите 9 месеца на годината е 195%, или платени 3,4 млн. лв. при уточнен план от 1,75 млн. лв.

Втората част - за която Тодоров твърди, че е "Одобрил" с подпис - са препоръките на бюджетната дирекция за ограничаване на плащанията до края на годината за всички театри с над 75% изпълнение и извършване на проверка за евентуални незаконни действия.

Според одита - директор на "Бюджет и финансови дейности" заемала поста си в Министерството на културата в нарушение на Закона за държавния служител. Процедурата по назначаването ѝ е била нерегламентирана, защото към момента на стартирането ѝ длъжността на директора не е била свободна.

Вместо да ѝ бъде потърсена дисциплинарна отговорност - тя беше преместена на друга държавна длъжност в Министерството на регионалното развитие. Същото беше направено и с началника на отдел "Бюджет". И двете жени са били служителки в МРРБ, а престоят им в Министерството на културата се оказа "временно преместване".

В същия 30 септември, когато Тодоров е получил официален документ за преразхода на театрите в Смолян и Разград, беше съобщено и че директорът на Разградския театър - диригентът Левон Манукян - е бил арестуван и се разследва цяла мрежа за източване на бюджета на културната институция.

Самото назначение на Манукян за директор се е случило след друго нарушение.

Одитът показва, че предходната ръководителка на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Таня Карбова е освободена "неоснователно" от поста ѝ, за да се освободи мястото за Манукян.

Карбова е отстранена с основание "придобито право на пенсия", но към датата 31 май 2024 г. тя не е отговаряла на условията за пенсиониране.

Тук Инспекторатът намира вина в директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" към министерството за това, че подвела Найден Тодоров да вземе "неправилно управленско решение".

Изненадващо, нарушение е намерено и при зам.-директора на Народния театър в София. Този път - заради това, че тя е взела 5 консултантски хонорара по "прикрити трудови договори" от Министерството на културата.

След изброяването на още куп други по-дребни нарушения, Главният инспекторат препоръчва да се търси дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерството (който е трябвало да следи за неизпълнението на правилниците) и от директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование".

За останалите две служителки, които пряко са отговаряли за бюджета, няма никакви коментари - въпреки че те продължават да заемат отговорни административни длъжности в друго министерство.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Шолц и Путин нарушиха 2-годишното мълчание и обсъдиха войната в Украйна

Шолц и Путин са разговаряли за първи път от декември 2022 г. насам, съобщават източници

16:28 - 15.11.2024
Важно днес

Коледната ваканция на учениците да е с ден по-дълга, предлага Васил Терзиев

Кметът на София иска 3 януари да е неучебен ден за цялата страна

12:57 - 15.11.2024
Важно днес

МВР откри жената, блъснала бременна с джипа си в "Младост"

Инцидентът е станал на пешеходна пътека

11:41 - 15.11.2024