НЕК ще върне речните води към Искрец, след като Своге изпадна в бедствено положение

НЕК ще бъде накарана да насочи изцяло водохващането си под връх Петрохан към село Искрец, за да може да се възстановят поне част от липсващите водни количества, довели Своге до бедствено положение.

Това обяви директорът на "Пожарна безопасност" Николай Николов, който на практика потвърди една от неофициалните версии за това, че кризата може да е възникнала не само заради природните особености, но и заради неправилно управление на водните ресурси.

На брифинг в Министерски съвет Николов обясни, че част от водата в района е използвана във водохващане на предприятието на НЕК "Язовири и каскади", насочвана е към езерото Петрохан и е осигурявало питейна вода за община Берковица.

От рибарския клуб "Балканка" твърдяха, че НЕК не позволява никакви количества от това водохващане да изтичат към реките, които снабдяват Своге и близките села, дори след внезапно намалелия им дебит през уикенда.

Николов коментира, че вече е разговарял с началника на "Язовири и каскади" с настояване водохващането под Петрохан да бъде изцяло насочено към село Искрец, за да се възстановят водните количества, които отиват към каптажа на селото.

"Надявам се да даде резултат, очакваме такъв до един-два дни", каза той.

От кризисния щаб очакват дебита да се увеличи с между 30-40 литра в секунда или повече от двойно на обема, който в момента се получава в Своге и околността след спирането на водата.

"Тази т.нар. изчезнала река Студена не е напълно изчезнала, но е с много малък дебит и свършва в нищото - потъва в земята и след няколко десетки километра излиза в Искрец. И в миналото е спирала, а според очевидци - от 48 до 72 часа водата се е възстановила. За съжаление нашата вода не се е възстановила", каза Николов.

Липсата на водоснабдяване е засегнала най-малко 12 000 души, които живеят в община Своге.

Няколко други населени места са помогнали за бързото осигуряване на питейна вода и вода за битови нужди на гражданите.

МРРБ съдейства за консултиране със специалисти хидрогеолози, които познават района - как може да се възстанови водата, като се обмисля и резервен вариант за създаване на връзка с друго голямо подземно езеро в района.

В резултат на кризата ще се наложи около 40 тона риба от няколко рибарника да бъде унищожена, за да не създаде опасност за населението. С тази задача са натоварени екипи на Министерството на земеделието и БАБХ.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

21 нюанса червено

18:13 - 26.04.2024
Важно днес

Служебният кабинет смени Вяра Тодева и още пет областни управители

Част от новите са от банката кадри на ГЕРБ

18:08 - 26.04.2024
Важно днес

Мащабни промени в движението в центъра на София предложиха от ПП-ДБ и "Спаси София"

Планира се ул. „Фритьоф Нансен“ да стане двупосочна

14:32 - 26.04.2024
Живот

Таксата от 5 евро за вход във Венеция предизвика объркване и изкара местните на протест

Венеция въведе такса за туристите си. Недоволни обаче се оказаха местните жители

13:46 - 26.04.2024
Важно днес

Депутат от ГЕРБ-СДС подаде оставка, за да стане областен управител

На негово място ще влезе русенски хореограф

13:19 - 26.04.2024