Бейт Агион: така се нарича официалната резиденция на министър-председателя на Израел в Йерусалим. Някогашното имение на търговеца Едуард Агион става държавна собственост през 50-те години, а от 1974 г. се ползва като жилище за правителствените ръководители на страната.

В продължение на 12 години това е и домът на Бенямин Нетаняху и семейството му, но и гореща точка за протестите на недоволните граждани в Израел. Пред резиденцията бяха организирани демонстрации с искане за оставката му заради корупционните обвинения срещу него и съпругата му.

На 13 юни Нафтали Бенет встъпи в длъжност като министър-председател и сложи край на управлението му след четири неуспешни опита за съставяне на редовно правителство на избори, но Нетаняху все още остава в Бейт Агион.

Карикатуристи от израелските медии рисуват бившия премиер и жена му Сара като самонастанили се окупатори, които отказват да излязат от държавния имот, докато фоторепортери снимат всеки случайно преминаващ камион за пренасяне в района на имението с надеждата, че ще уловят преместването на семейство Нетаняху.

Лидерът на "Ликуд" обвинява новия премиер Бенет в това, че е извършил "измамата на века" заради това, че използва подкрепата от националистически настроените си избиратели за широка коалиция с ляво-центристката партия на Яир Лапид и арабската формация на Мансур Абас. Нетаняху подгрява своите симпатизанти с многозначителни обещания, че "ще се върнем на власт по-рано, отколкото си мислите", което кара мнозина да се съмняват в намеренията му за безконфликтен преход в опозиция.

Подозренията, че Бенямин Нетаняху не иска да си тръгне от официалния си дом, бяха подсилени, след като преди дни той се срещна с бившия посланик на САЩ в ООН Ники Хейли в резиденцията - така сякаш все още ръководи правителството на Израел.

Протест пред резиденцията на Нетаняху през март 2021 г., няколко дни преди парламентарните избори

Група опозиционни активисти дори заплашиха да внесат жалба във Върховния съд, ако той не напусне Бейт Агион до края на месеца.

Критиките и нетърпението се нагнетиха до такава степен, че правителствената служба и офисът на Нетаняху се видяха принудени да публикуват официална позиция, с която да внесат яснота за плановете му за изнасяне и да обяснят разходите в преходния период.

Оказва се, че бившият премиер ще остане в досегашния си дом до 10 юли, след което сградата ще бъде предадена за ползване на Нафтали Бенет.

Следващите седмици ще бъдат използвани за повишаването на сигурността в частния апартамент на семейство Нетаняху в Йерусалим. Според The Times of Israel съпрузите ще прекарат няколко месеца в резиденцията си в Кесария, преди да се преместят за постоянно в апартамента си.

Скандал около напускането на резиденцията е имало и в края на първия мандат на Нетаняху като премиер от 1996 до 1999 г., пише New York Times. Тогава семейството се бави 6 седмици с пренасянето си, а в един момент полицията решава да обискира апартамента, складовете и офисите им, като открива кутии с ценни подаръци, за които има подозрения, че представляват държавна, а не частна собственост.

Засега Нафтали Бенет не бърза да се мести от семейното си жилище в богатия квартал Ра'анана. Лидерът на "Еврейски дом" и бивш шеф на кабинета на Нетаняху е милионер, натрупал богатството си като софтуерен предприемач. Новият премиер има четири деца от брака си с Гилат Бенет.


Наследникът на Нетаняху - милионер, определящ се за "най-мразения човек в Израел"



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Присъдата на Харви Уайнстийн за изнасилване е отменена от съда в Ню Йорк

72-годишният холивудски магнат все пак ще остане в затвора

17:15 - 25.04.2024
Важно днес

"Има риск нашата Европа да умре". Речта на Макрон за рисковете пред ЕС, ако няма реформи

Френският президент призова ЕС да се обедини срещу предизвикателствата

15:08 - 25.04.2024
Важно днес

Общинските съветници на БСП в София не послушаха Нинова и отказаха да сменят лидера си

Иван Таков ще продължи да е председател на групата на БСП в СОС

14:12 - 25.04.2024
Млада България

Двете лица на Gen Z в България: Какво отличава тийновете от останалите младежи

Всичко е в полза на младите, но социалният и финансовият им статут са пречка

12:31 - 25.04.2024
Важно днес

И в СЕМ ще има ротация: Наплатанова и Велева поемат временно председателство (Обновена)

Габриела Наплатанова и Симона Велева са двете предложения за нов председател на СЕМ

11:04 - 25.04.2024
Политика

Кой ще прави избори или как ГЕРБ оглави почти всички районни избирателни комисии

В 26 от 31 комисии съставът е определен служебно от ЦИК - в полза на ГЕРБ и ДПС

11:03 - 25.04.2024